Posypały się „dostawy na czas”

Na świecie firmy chomikują jak za komunizmu, obawiając się drożyzny i kłopotów z dostawami.

Publikacja: 02.06.2021 16:34

Posypały się „dostawy na czas”

Foto: Fot. Port Hamburg/Alexander Glaubitt

Drożyzna i kłopoty z transportem z Azji zachęcają do robienia zapasów. – Nie warto trzymać pieniędzy na koncie, lepiej wydać je na materiały lub surowce – przekonuje prezes jednej z firm przemysłu przetwórczego.

Czytaj więcej w: Spedytorzy przesiadają się ze statków na pociągi

Przedsiębiorstwa masowo chomikują co się da, w rezultacie brakuje magazynów. W Niemczech firmy płacą przewoźnikom tysiąc euro za miesięczne udostępnienie na magazyn kurtynowej naczepy.

Niesamowity popyt notują także armatorzy, a firm nie odstraszają od zakupów usług nawet rekordowe stawki za transport. Szanghajski wskaźnik cen przewozów kontenerów osiągnął na koniec maja rekordową wartość 3495,76 punktów, o 63,26 punktu więcej niż tydzień wcześniej.

Import z Azji jest tak duży, że zatykają się porty. Maersk i MSC uprzedziły klientów, że z powodu dużej kolejki statków oczekujących na rozładunek w Hamburgu, 4 kolejne statki w serwisie AE7/Condor ominą Hamburg i zawiną do Bremerhaven, który będzie ostatnim portem na tej linii.

Czytaj więcej w: Importerzy z Chin będą słono płacić za transport do końca roku

Na dodatek wybuch pandemii koronawirusa w porcie Yantian zmusił administrację chińskiego terminala do zmniejszenia obrotów o dwie trzecie. Armatorzy omijają ten port, a ładunki eksportowe czekają na odbiór.

W rezultacie posypała się koncepcja „dostawy na czas”. – Ma ona rację bytu w stabilnej gospodarce, gdzie nie ma problemów z surowcami i komponentami, a łańcuchy dostaw są przewidywalne i na ich przepustowości oraz terminowości można polegać – zaznacza przewodniczący Polskiej Izby Spedycji i Logistyki Marek Tarczyński.

Czytaj więcej w: Brak półprzewodników dopadł koleje

Wiele lat pomyślnego funkcjonowania tej koncepcji przerwała pandemia. – Naprzód dezorganizując zaopatrzenie z Chin, później rozprzestrzeniając się na inne regiony, czemu towarzyszyła dezorganizacja transportu morskiego, odpowiedzialnego za obsługę globalnej gospodarki w ponad 80% – podkreśla Tarczyński.

Wskazuje, że doszło nie tylko do kilkukrotnego wzrostu stawek frachtowych, notorycznie brakuje sprzętu. – Rozkład rejsów ma się, jak terminowość kolei za czasów gospodarki realnego socjalizmu – porównuje Tarczyński.

Czytaj więcej w: Wiemy co wozi LOT zamiast pasażerów

W takich okolicznościach priorytetem staje sią zapewnienie koniecznych dla płynnej produkcji i handlu zapasów. – Stąd boom w deweloperce magazynowej. Czynników zwiększonego popytu na magazyny jest więcej, bo są dostawcy mający problemy ze zbytem, a niektóre działania spekulują na oczekiwanym wzroście cen na wybrane towary.

Po ustąpieniu pandemii i ustabilizowaniu się sytuacji gospodarczej, wrócimy do just in time, przy zwiększonym poziomie minimum magazynowego. Istotnym czynnikiem tej korekty będzie skala i tempo skracania łańcuchów dostaw w postpandemicznej gospodarce – przewiduje przewodniczący PISiL.

Drożyzna i kłopoty z transportem z Azji zachęcają do robienia zapasów. – Nie warto trzymać pieniędzy na koncie, lepiej wydać je na materiały lub surowce – przekonuje prezes jednej z firm przemysłu przetwórczego.

Czytaj więcej w: Spedytorzy przesiadają się ze statków na pociągi

Pozostało 89% artykułu
Logistyka
Atrakcyjny międzynarodowy biznes kurierów
Materiał partnera
Logistyka napędza rozwój biznesu
Logistyka
Ranking firm TSL i Rzeczpospolita TSL Award
Logistyka
Zielona energia w logistyce
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Logistyka
„Rzeczpospolita” nagrodziła firmy branży TSL
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje