Dla Prologis drugi kwartał lepszy od oczekiwań

Pomimo pandemii maleje udział magazynowych pustostanów.

Drugi kwartał br. okazał się dla Prologis lepszy niż oczekiwano. Lepsze były podstawowe wskaźniki rynkowe, wyceny i wskaźnik ściągalności należności czynszowych oraz budowy i komercjalizacji nieruchomości w portfolio Prologis. Grupa odnotowała niewielki wzrost popytu ze strony firm z sektora e-commerce, farmaceutycznego i spożywczego, potwierdzony przez kolejny spadek wskaźnika pustostanów w Europie ­– z 4 procent do 3,6 procenta. W drugim kwartale wysokość czynszów spadła nieznacznie o 0,6 procent – nie ma to związku z pandemią COVID-19, lecz z zanotowanym niewielkim wzrostem popytu.

Czytaj więcej w: Pandemia sprawiła, że produkcja już trafia z Azji do Europy

W połowie roku Prologis w Europie dysponował magazynami o łącznej powierzchni 18,4 mln mkw, przy wskaźniku zajętości 96,6 proc. Od początku roku wynajął łącznie 1,6 mln mkw, z tego niecałe 0,3 mln mkw to nowe umowy najmu. W drugim kwartale grupa nie rozpoczęła nowych inwestycji, co wynika z niepewnej sytuacji na rynku spowodowanej pandemią. Prologis nabył cztery działki o łącznej powierzchni 0,7 mln mkw w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach i na Węgrzech.

Czytaj więcej w: Rosną magazyny pod Warszawą

Prologis w Europie Środkowej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) zakończył drugi kwartał 2020 roku z portfolio wielkości 4,3 mln mkw. Wskaźnik zajętości wyniósł 95,9 proc., dla porównania 95,5 proc. w I kwartale 2020 roku.

Prologis jest właścicielem lub inwestorem (w ujęciu skonsolidowanym lub poprzez nieskonsolidowane spółki joint venture) nieruchomości i projektów deweloperskich o oczekiwanej łącznej powierzchni 89 mln mkw w 19 krajach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

GLS rozbudował magazyn w Poznaniu

Poznańska fili GLS została mocno rozbudowana – spółka dobudowała część hali, w której mieści ...

Premiera Autosana SanCIty

Coraz więcej chętnych do produkcji elektrycznych autobusów

Na polskim rynku e-autobusów przybywa konkurentów. Swój pierwszy elektrobus wyprodukował Autosan. Do seryjnej produkcji ...

TRAKO 2019 WIDEO | Anna Lenarczyk, Przewozy Regionalne: Podróże bez barier

Innowacyjność wprowadzanej przez nas platformy „Podróże bez barier” polega na tym, że pasażer z ...

Pomoc ominęła naszą branżę

Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek ocenia Tarczę Antykryzysową. Tarcza Antykryzysowa spełnia postulaty ...

Premiera homologowanego Elfa 2 dla Wielkopolski

Urząd Transportu Kolejowego wydał zezwolenie na dopuszczenie do ruchu 5-członowych pociągów Elf 2, wyprodukowanych ...

Ustawa pomoże przewoźnikom

Z początkiem roku weszła w życie ustawa przeciwdziałająca zatorom płatniczym. Ma pomóc przede wszystkim ...