Ciężarówki mogą poruszać się w Wielką Sobotę

Ministerstwo Infrastruktury zniosło zakaz tylko na jeden dzień. Przewoźnicy uważają, że transport powinien być dopuszczony na drogi przez całe święta oraz w długi weekend majowy.

Resort zezwoli na ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton na obszarze całego kraju 11 kwietnia, czyli w Wielką Sobotę.

Resort spodziewa się, że przepis umożliwi wszystkim podmiotom wykonującym operacje transportowe pojazdami i zespołami pojazdów o dmc przekraczającej 12 ton ich zakończenie przed Świętami Wielkanocnymi.

Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury przypomina, że ograniczenia w ruchu niektórych pojazdów, obowiązujące w pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy w godzinach od 8.00 do 22.00, nie obejmują m.in. pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych, akcjach humanitarnych, usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, usuwaniu awarii oraz używanych:

  • do  przewozu  artykułów  szybko  psujących  się  i środków  spożywczych,
  • do przewozu żywych zwierząt,
  • do przewozu lekarstw i środków medycznych,
  • w  związku  z niezbędnym  utrzymaniem  ciągłości  cyklu  produkcyjnego  lub  świadczenia  usług  przedsiębiorstwa pracującego w ruchu ciągłym,
  • przy budowie dróg i mostów oraz przy ich utrzymaniu,
  • dla potrzeb bezpłatnych medycznych badań profilaktycznych;

Czytaj więcej w: Prawa jazdy i badania ważne na czas stanu epidemii

Ograniczenia w ruchu nie obejmują ponadto:

  • pojazdów  powracających  z zagranicy  w celu  zakończenia  przewozu  drogowego  lub  do  odbiorcy  przewożonego  ładunku, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • pojazdów,  które  wjechały  na  terytorium  Rzeczypospolitej  Polskiej  poza  terminami  lub  godzinami  obowiązywania zakazu,  w odległości  do  50 km  od  miejsca  przekroczenia  granicy,
  • pojazdów oczekujących  na  granicy  na  wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Branża transportowa z zadowoleniem przyjęła podjętą inicjatywę. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych uważa, że   również 12 i 13 kwietnia należy zawiesić obowiązywanie ograniczeń ruchu. ZMPD podkreśla, że ze względu na obowiązujące ograniczenia epidemiczne w przemieszczaniu się osób, nie pojawiają się zagrożenia związane z bezpieczeństwem wynikające z dużego natężenia ruchu drogowego.

Zrzeszenie zwraca uwagę, że dużym problemem dla przedsiębiorców jest ułożenie odpowiednich harmonogramów wyjazdu kierowców w jazdach eksportowych z Polski. W liście do Ministerstwa Infrastruktury Zrzeszenie wskazuje, że „część przedsiębiorców w tym tygodniu będzie miała już załadowane pojazdy. Aby zrealizować te przewozy i dostarczyć towary po świętach muszą wysyłać kierowców w trasy jeszcze przed świętami. Tymczasem zawieszenie ograniczeń świątecznych spowoduje mniejsze obciążenie branży i kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe. Takie ułatwienia wprowadziło już kilka państw w UE (np. Niemcy, Słowacja, Austria,…).”

ZMPD uważa, że z podobnych powodów należy zawiesić majowe zakazy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKP Cargo: Dobre perspektywy na torach

Ekspansja międzynarodowa, wzrost przewozów intermodalnych, modernizacja i zakupy taboru – to ambitne plany Grupy ...

Piloci krytykują Boeinga: system MCAS był potworem

Amerykańskie linie Southwest pokazały światu jak wygląda model niskokosztowy w lotnictwie cywilnym. W wyborze ...

KE musi uznać przedłużenie wiz

Firmy transportowe muszą upewnić się, czy ich zagraniczni kierowcy wjadą do innych państw UE. W ...

Rekordowe półrocze Wieltonu

Wielton podsumował pierwszą połowę roku, ale druga będzie znacznie trudniejsza. W pierwszej połowie roku ...

Jedwabny Szlak

Kryzys w Europie każe szukać przedsiębiorcom nowych rezerw, a wyzwolić je może szybki transport ...

Mało przejść dla ciężarówek na granicy z Ukrainą

Przewoźnicy apelują o usprawnienie odpraw na granicy z Ukrainą i otwarcie przejścia w Medyce. ...