Będą wyższe kary za przemyt imigrantów

Wielka Brytania zaostrzy kary dla przemytników ludzi.

Publikacja: 08.08.2021 12:00

Będą wyższe kary za przemyt imigrantów

Foto: Fot. Home Office

Debatowana w parlamentarnych komisjach izby niższej ustawa o narodowości i granicach przewiduje, że przemytnikom może grozić nawet dożywotnie więzienie. Osoby, które świadomie nielegalnie przekraczają granicę mogą trafić za kraty na 4 lata.

Czytaj więcej w: Ekologiczne regulacje sparaliżują transport?

Procedowana ustawa przewiduje kary za nieprawidłowe zabezpieczenie ciężarówki przed nielegalnymi imigrantami. W razie stwierdzenia przemytu osób, karze podlegać będzie prowadzący ciężarówkę, niezależnie czy zatrudniony czy na umowie. Władze mogą zatrzymać pojazd (ciężarówkę lub samą naczepę z kontenerem). Zapowiadają także nowelizację przepisów technicznych, jakim powinny odpowiadać samochody.

Czytaj więcej w: Pandemia nie zniechęciła rabusiów

Londyn wskazuje, że w marcu br. ponad jedna trzecia samochodów wjeżdżających na wyspy nie była dostatecznie zabezpieczona przed wtargnięciem nielegalnych imigrantów. Ponad 55 proc. pojazdów z plandekami nie było odpowiednio zabezpieczonych. Brytyjski rząd obawia się, że wraz z rosnącymi utrudnieniami w szmuglu ludzi morzem, gangi mogą coraz częściej wykorzystać do przerzutu imigrantów ciężarówki.

Na wodach przybrzeżnych władze mogą dokonywać przeszukań statków w celu wykrycia nielegalnych imigrantów. Jeżeli przemyt zostanie wykryty, władze mogą zatrzymać jednostkę.

Czytaj więcej w: W Europie wielka afera z wyłudzeniami towaru

Brytyjski rząd walczy w ten sposób z falą imigrantów zalewających kraj. 4 sierpnia przez kanał La Manche przepłynęło na wyspy rekordowa liczba 482 imigrantów. W tym roku do Zjednoczonego Królestwa przedostało się nielegalnie ponad 10 tys. osób. To pięciokrotnie więcej niż w całym 2019 roku. W tym roku władze francuskie zapobiegły przepłynięciu kanału przez 8 tys. nielegalnych imigrantów, blisko trzy razy więcej niż w 2020 roku. Rząd znalazł także etaty dla ponad 9,8 tys. policjantów, a do 2023 roku chce zatrudnić łącznie 20 tys. dodatkowych funkcjonariuszy.

Legislacja
Ministerstwo Infrastruktury chce harmonogramów pracy kierowcy
Legislacja
Śmieci zalewają zachodnią Polskę
Legislacja
Nowe zasady wynagrodzeń kierowców nie do przyjęcia
Legislacja
Ekologiczne regulacje sparaliżują transport?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Legislacja
KAS zachęca do rejestracji w e-Toll dużą obniżką myta
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą