Na co firmie BTS?

Co ma zrobić firma, gdy nie może znaleźć na rynku powierzchni magazynowej spełniającej jej wymagania?

Publikacja: 23.10.2016 11:24

Na co firmie BTS?

Foto: logistyka.rp.pl

Radzi Joanna Choromańska, Business Development BTS Manager, ekspert JLL:

– Jeżeli na rynku nie ma powierzchni magazynowej dopasowanej do wymagań firmy, to warto zdecydować się na budowę obiektu, który powstanie zgodnie z wytycznymi spełniającymi potrzeby danego biznesu. To właśnie BTS, czyli magazyn szyty na miarę.

Powierzchnie powstające w formule BTS są najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców mających specyficzne wymagania ze względu na prowadzoną działalność lub pod kątem lokalizacji, w której podaż powierzchni przemysłowych jest niewielka.

To także często odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców produkcyjnych, którzy nie chcą angażować kapitału obrotowego oraz zostawiają sobie możliwość szybkiego i taniego wyjścia z rynku. Obiekty szyte na miarę sprawdzają się też w przypadku, gdy firma poszukuje bardzo dużej powierzchni.

Na co pozwala klientowi wybór inwestycji BTS?

Inwestycja build-to-suit to obiekt magazynowy projektowany i budowany dla dedykowanego odbiorcy. Taki system pozwala klientowi określić szczegółowo wymagania i potrzeby względem powierzchni magazynowej – zarówno co do jej wielkości, specyfikacji technicznej, dodatkowego wyposażenia, jak i wszelkich innych parametrów.

Najemca może dowolnie skomponować moduły powierzchni magazynowych. Dzięki temu otrzymuje dokładnie to, czego oczekuje. Można spokojnie powiedzieć, że BTS daje także dowolność w zakresie wielkości powierzchni przemysłowej. Jest ona jedynie uzależniona od potrzeb operacyjnych klienta. Dowolny jest również rodzaj współpracy – dostępne możliwości to transakcja najmu bądź budowa, a później sprzedaż inwestycji klientowi.

Magazyn build-to-suit pozwala na racjonalne zagospodarowanie przestrzeni użytkowej, maksymalne wykorzystanie przestrzeni składowania, optymalizację procesu produkcji oraz efektywne wykorzystanie wszystkich rozwiązań technicznych zainstalowanych w hali. Co więcej, ponieważ obiekt powstaje z myślą o konkretnych potrzebach najemcy, wszystkie rozwiązania mogą być dostosowane ściśle do prowadzonego rodzaju biznesu.

Bardzo dużą zaletą rozwiązań build-to-suit jest również wybór dogodnej lokalizacji. Obiekty tego typu najczęściej są budowane w miejscu wybranym przez najemcę – oczywiście w ramach możliwości zakupu przez dewelopera działki, bądź wyboru terenu inwestycyjnego z istniejącej oferty. Dogodna lokalizacja jest ogromnym plusem dla najemcy i często kluczowym argumentem przemawiający za wyborem formuły BTS.

Wspomniałam wcześniej o zakupie przez dewelopera działki: tak właśnie dzieje się, gdy dany teren inwestycyjny nie znajduje się w jego ofercie. Oczywiście najpierw deweloper musi sprawdzić, czy istnieje możliwość nabycia danego gruntu i wybudowania na nim odpowiedniego obiektu.

Ile wynosi minimalny okres najmu budynków w formule BTS?

W takim przypadku okres umowy najmu wynosi zwykle około 10 lat. Co więcej, są to obiekty, które muszą mieć odpowiednią wielkość – minimum 8-10 tys. mkw. Poza tym należy pamiętać, że im budynek będzie bardziej skomplikowany, a jego lokalizacja niestandardowa, tym znacznie wydłuży się okres najmu.

Deweloperzy w ten sposób rekompensują sobie ryzyko związane z inwestycją niestandardową. Mówiąc wprost: w lokalizacjach, w których popyt na powierzchnie magazynowo-produkcyjne jest stosunkowo niewielki, a deweloper ponosi koszty inwestycji, to muszą się one zwrócić w trakcie trwania umowy najmu. Ponadto, budując obiekt pod klienta, deweloper nie ma pewności, że szybko wynajmie daną powierzchnię nowemu najemcy. Stąd też stawki czynszu w lokalizacjach mało korzystnych dla dewelopera mogą być wyższe niż w standardowych magazynach.

Jaki może być czas realizacji obiektu build-to-suit?

To również zależy od wyboru miejsca, w którym taki obiekt ma powstać. Kiedy klient zdecyduje się za lokalizację zaproponowana przez danego dewelopera czas potrzebny na realizacje może wynieść kilka miesięcy. Jeżeli jednak sam wskaże deweloperowi miejsce dla niego dogodne, trzeba się liczyć z dłuższym czasem. Pamiętajmy, iż w takim przypadku potrzebny jest czas na zakup terenu i przygotowanie go do inwestycji. Wtedy czas realizacji projektu może wynieść nawet 18 miesięcy.

Radzi Joanna Choromańska, Business Development BTS Manager, ekspert JLL:

– Jeżeli na rynku nie ma powierzchni magazynowej dopasowanej do wymagań firmy, to warto zdecydować się na budowę obiektu, który powstanie zgodnie z wytycznymi spełniającymi potrzeby danego biznesu. To właśnie BTS, czyli magazyn szyty na miarę.

Pozostało 92% artykułu
Rynek
Bezpieczne inwestycje funduszy w mroźnie
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Rynek
W drugiej połowie roku znajdą się kupcy na magazyny
Rynek
W magazynach wracają budowy spekulacyjne
Rynek
Rynek magazynowy rośnie w tym roku
Rynek
Logistycy najaktywniejsi na rynku magazynowym