Ustawa o delegowaniu kierowców w Sejmie

Najprawdopodobniej akt będzie procedowany na najbliższej sesji, czyli 14-16 czerwca. Zmniejszy obciążenia fiskalne i ubezpieczeniowe pracodawców i kierowców.

W Koroszczynie ruch ciężarówek maleje

Przed terminalem w Koroszczynie stoi ponad 200 tirów. Od godziny 00.00 dnia 1 czerwca przez polsko-białoruska granicę nie przejadą naczepy rejestrowane na Białorusi i Rosji.

Polska zakazała wjazdu naczepom z rejestracją białoruską i rosyjską

Zakaz obowiązuje od 1 czerwca od godziny 00.00 do odwołania i obejmuje samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe, przyczepy, w tym naczepy, oraz zespoły pojazdów zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej.

W czerwcu Sejm zagłosuje nad ustawą o oddelegowaniu kierowców

Sejm będzie pracować w połowie czerwca nad ustawą o delegowaniu kierowców. Skorzystają na niej także polscy przedsiębiorcy, więcej otrzymają również kierowcy.

W drugim półroczu wejdzie w życie ustawa o delegowaniu kierowców

Rada Ministrów przyjęła 23 maja przedłożony przez ministra infrastruktury projekt ustawy o delegowaniu kierowców. Ma uprościć rozliczenia i zmniejszyć koszty pracodawców, więcej na rękę otrzymają także kierowcy.

Na autostradach i ekspresówkach rząd daje priorytet osobówkom

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek utrudni pracę transportu i nie przyniesie nic dobrego gospodarce.

Po dekadzie procesowania BAG zwraca nadpłacony maut za ostatnie lata

Przewoźnicy, którzy zgłosili się do BAG o zwrot nadpłaconego od 2017 do 2021 roku niemieckiego myta spodziewają się, że wkrótce dostaną pieniądze.

Od piątku rusza tranzyt ukraińskiego zboża

Polski rząd wspólnie z ukraińskim opracował nowe zasady tranzytu płodów rolnych z Ukrainy przez Polskę.

Ułatwienia dla ponadnormatywnych

W tym roku można podziewać się ułatwień w przepisach krajowych dla przewoźników ponadnormatywnych. Uproszczenia przewiduje także KE.

Szybciej wydawane wizy dla kierowców

Rząd planuje ułatwienia wizowe dla kierowców, jednak z końcem marca zniknie możliwość przedłużania wiz w Polsce bez konieczności powrotu cudzoziemca do kraju zameldowania.

Stawki myta w Niemczech pójdą o ponad 86 proc. w górę

Już od grudnia tego roku niemieckie myto znacznie podrożeje dla ciężarówek Euro VI, do 35,4 centa za kilometr. W wyznaczaniu ceny będzie liczyć się tylko emisja dwutlenku węgla.

Plomby na wagonach o pół roku za późno

Wprowadzone przez Polskę od 8 marca plombowanie wagonów i naczep przyniesie ochronę polskich rolników dopiero przy kolejnych żniwach.

Polska traci miliony z cła

Polska traci w konkurencji z portami niemieckimi i holenderskimi przez złe prawo, które wystawia na zbyt duże ryzyko agencje celne.

Celnicy walczą o miliardy z ceł

Ułatwienia proceduralne nakręcają branżę transportu międzynarodowego, a państwu dają miliardowe wpływy.

Nowy wzór umowy dla spedytorów

W marcu Polska Izba Spedycji i Logistyki opublikuje nową wersję Ogólnych polskich warunków spedycyjnych.

Kraków goli przewoźników samochodowych

Kraków ma najwyższe podatki od środków transportu. Za kilka lat znikną, zastąpione przez myto o wysokości zależnej od wielkości emisji CO2.

Do końca marca Anglia zawiesza kary

Brytyjskie ministerstwo transportu poinformowało polski resort, że do 31 marca brytyjskie służby nie będą wymierzać sankcji za jazdę bez wymaganych zezwoleń.

Przewoźnicy walczą o odszkodowania za zmowę cenową, ale wyroku szybko nie będzie

Odszkodowania za zmowę cenową producentów ciężarówek na dobrej drodze. Sądy Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii rozpatrują pozwy przewoźników o odszkodowanie za straty spowodowane przez kartel.