Dyrektywa „platformowa” weszła w życie 1 grudnia 2024 roku i ma na celu poprawę warunków pracy osób zatrudnionych za pośrednictwem cyfrowych platform pracy. Dyrektywa zakłada domniemanie istnienia stosunku pracy między platformą a osobą świadczącą usługi, co gwarantuje pracownikom możliwość korzystania z należnych im praw pracowniczych.
Państwa członkowskie mają na wdrożenie tego rozwiązania ma dwa lata.
Prawa dla ludzi
Głównym celem, jaki przyświeca nowym regulacjom, jest poprawa warunków pracy ponad 28 mln osób, które pracują w Unii Europejskiej za pośrednictwem platform cyfrowych. Dotyczy to m.in. pracowników platform transportowych czy dostarczających posiłki (food delivery). – Jest szansa, że nowe przepisy obejmą zarówno platformy cyfrowe, które są powszechnie znane i używane, jak i inne sektory, które nie są bezpośrednio związane z platformami, np. tradycyjne usługi kurierskie czy portale z ogłoszeniami o pracach dorywczych – wymienia Piotr Ziółkowski, Assistant, People Advisory Services, Doradztwo Podatkowe EY.
Czytaj więcej
Pod młotek może trafić druga w Polsce sieć automatów paczkowych. Jest kilka opcji współpracy lub...
Dodaje, że kluczowe w tej kwestii będzie, czy polski ustawodawca zdecyduje się na przyjęcie odrębnego aktu prawnego dotyczącego platform cyfrowych, czy też zaproponuje zmiany w Kodeksie pracy, co mogłoby skutkować stosowaniem domniemania prawnego istnienia stosunku pracy w odniesieniu do całego rynku pracy.