Na początku roku duże amerykańskie banki jak Morgan Stanley, Citi, Bank of America opuściły Net-Zero Banking Alliance (NZBA), który ma pomagać w znalezieniu finansowania na zielone projekty. Wcześniej uczyniły to Goldman Sachs, Wells Fargo i inne instytucje finansowe, które obawiają się oskarżeń o złamanie zasad antymonopolowych. W listopadzie władze Teksasu oskarżyły kierownictwo BlackRock, Vanguard i State Street o zmowę, która doprowadziła do wzrostu cen energii.
Czytaj więcej
Małe magazyny miejskie mają wiele zastosowań. Dla potrzeb obsługi ostatniej mili powstają mikrohuby, z których przesyłki trafią do odbiorców nie tylko dronami oraz rowerami, ale i podziemnymi rurami.
Czy odwrót amerykańskich banków od finansowania zielonych aktywów oznacza zmiany na polskim rynku nieruchomości magazynowych, w którym amerykański kapitał ma spory udział? – Nadal obserwujemy duże zainteresowanie finansowaniem „zielonych” projektów, a zielone obligacje nadal są dobrze postrzegane. Może nastąpić zmiana haromonogramu wdrożenia polityki klimatycznej w niektórych gałęziach przemysłu, ale nie w nieruchomościach. Nie możemy pozwolić sobie na stworzenia czegoś, co będzie odbiegać od standardów, nawet jeśli harmonogram zostanie poluzowany przez polityków. Nie zmieniamy naszej polityki, ekologia nadal będzie się opłacać. Są klienci gotowi do korzystania z tych rozwiązań. Możliwe, że przez 3-5 lat zwroty z nakładów pro-środowiskowych nie będą tak duże jak były prognozowane kilka lat temu, ale za 5 lat bez tych rozwiązań użytkownicy będą ponosić straty – przekonuje szef regionu Europy Środkowej Prologis Paweł Sapek.
Opłacalne inwestycje
Także firmy pośredniczące w wynajmie uważają, że odwrotu od „zielonego” finansowania nie będzie. – Niewykluczone, że pewne kryteria wymagane dotąd przy uzyskaniu finansowania zostaną złagodzone, co może wpłynąć na łatwiejszy dostęp do kapitału. Niemniej optymalizacja kosztów eksploatacyjnych i wpływu nieruchomości magazynowej na środowisko nadal pozostanie na pierwszym miejscu zarówno dla deweloperów, jak i najemców – uważa dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska Agnieszka Giermakowska.
Na opłacalność zwraca uwagę prezes zarządu Ideal Idea Andrzej Dużyński. – Znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne najemcom pozwolą zastosowane rozwiązania technologiczne, takie jak pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz systemy odzysku szarej wody. Innowacje pozwolą najemcom także podnieść ich rating ESG, wpływając pozytywnie na ich ocenę pozafinansową – przypomina Dużyński.