Reklama
Rozwiń

Magazyny pozostaną „zielone”, bo to się opłaca

Inwestorzy i najemcy będą nadal wymagać wysokich standardów środowiskowych nieruchomości magazynowych, ponieważ zapewniają oszczędności operacyjne i długofalowo dadzą lepszą stopę zwrotu.

Publikacja: 18.02.2025 10:04

Zespół należących do CTP magazynów Warsaw West, 2024

CTP

Zespół należących do CTP magazynów Warsaw West, 2024

Foto: CTP

Na początku roku duże amerykańskie banki jak Morgan Stanley, Citi, Bank of America opuściły Net-Zero Banking Alliance (NZBA), który ma pomagać w znalezieniu finansowania na zielone projekty. Wcześniej uczyniły to Goldman Sachs, Wells Fargo i inne instytucje finansowe, które obawiają się oskarżeń o złamanie zasad antymonopolowych. W listopadzie władze Teksasu oskarżyły kierownictwo BlackRock, Vanguard i State Street o zmowę, która doprowadziła do wzrostu cen energii. 

Czytaj więcej

Od małych magazynów do podziemnych rur

Czy odwrót amerykańskich banków od finansowania zielonych aktywów oznacza zmiany na polskim rynku nieruchomości magazynowych, w którym amerykański kapitał ma spory udział? – Nadal obserwujemy duże zainteresowanie finansowaniem „zielonych” projektów, a zielone obligacje nadal są dobrze postrzegane. Może nastąpić zmiana haromonogramu wdrożenia polityki klimatycznej w niektórych gałęziach przemysłu, ale nie w nieruchomościach. Nie możemy pozwolić sobie na stworzenia czegoś, co będzie odbiegać od standardów, nawet jeśli harmonogram zostanie poluzowany przez polityków. Nie zmieniamy naszej polityki, ekologia nadal będzie się opłacać. Są klienci gotowi do korzystania z tych rozwiązań. Możliwe, że przez 3-5 lat zwroty z nakładów pro-środowiskowych nie będą tak duże jak były prognozowane kilka lat temu, ale za 5 lat bez tych rozwiązań użytkownicy będą ponosić straty – przekonuje szef regionu Europy Środkowej Prologis Paweł Sapek. 

Opłacalne inwestycje

Także firmy pośredniczące w wynajmie uważają, że odwrotu od „zielonego” finansowania nie będzie. – Niewykluczone, że pewne kryteria wymagane dotąd przy uzyskaniu finansowania zostaną złagodzone, co może wpłynąć na łatwiejszy dostęp do kapitału. Niemniej optymalizacja kosztów eksploatacyjnych i wpływu nieruchomości magazynowej na środowisko nadal pozostanie na pierwszym miejscu zarówno dla deweloperów, jak i najemców – uważa dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska Agnieszka Giermakowska. 

Na opłacalność zwraca uwagę prezes zarządu Ideal Idea Andrzej Dużyński. – Znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne najemcom pozwolą zastosowane rozwiązania technologiczne, takie jak pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz systemy odzysku szarej wody. Innowacje pozwolą najemcom także podnieść ich rating ESG, wpływając pozytywnie na ich ocenę pozafinansową – przypomina Dużyński. 

Czytaj więcej

Wśród malejących stawek nadchodzi rewolucja w przewozach morskich

Dlatego analitycy rynku nie obawiają się niższych wycen takich obiektów lub braku zainteresowania nimi. – Nie widzimy powodów, dla których miałyby ucierpieć wyceny takich obiektów nowszych i najnowszych, w których nierzadko czynsze są nieco wyższe niż w starszych budynkach, specyfikacja techniczna i warunki pracy lepsze, a koszty operacyjne, w szczególności mediów, niższe – podkreśla Senior Director, Dział Doradztwa Inwestycyjnego Colliers Marek Paczuski. 

Wskazuje, że magazyny w dalszym ciągu pozostają jedną z najczęściej i najchętniej wybieranych przez inwestorów oraz finansowanych przez banki klasą aktywów nieruchomościowych zarówno w Polsce, jak i Europie. – Począwszy od III kwartału ubiegłego roku obserwujemy rosnącą aktywność inwestorów i liczbę toczących się transakcji – zaznacza Paczuski. 

Stabilne wyceny

Sapek zapewnia, że polityka Prologis się nie zmieni, szczególnie w stosunku do inwestycji nieruchomościowych. – One powstają na dekady, nie na 3-4 lata, to, co teraz budujemy musi działać za 15-30 lat. Dlatego jako Prologis w Polsce podjęliśmy decyzję, że wszystkie nasze nowe budynki będą spełniały wymogi certyfikacji BREEAM na poziomie Excellent. Dotyczy to między innymi naszego nowego obiektu o powierzchni 37000 m kw., który wkrótce oddamy w Rudzie Śląskiej. Na pewno nie wszyscy inwestorzy i developerzy będą w stanie pozwolić sobie na niższe stopy zwrotu, ale poprzeczka jakościowych standardów nieruchomości jest ustalona. Nie wykluczam jednak, że działania ESG będą realizowane niezależnie od siebie, każde w swoim tempie – przyznaje szef Prologis. 

Giermakowska przypomina, że inwestycje klasy BREEAM to nie tylko kwestie środowiskowe, ale także dostosowanie nieruchomości pod względem technicznym do najnowszych standardów pozwalających na oszczędne użytkowanie powierzchni najmu, a także zapewnienie komfortu najemcom i ich pracownikom. – Zainteresowanie banków i funduszy inwestycyjnych nieruchomościami spełniającymi wysokie normy środowiskowe i technologiczne będzie zawsze wysokie. Takie nieruchomości dają większą gwarancję wynajęcia i tym samym zmniejszają ryzyko finansowania takiej nieruchomości. Nieruchomości magazynowe spełniające wysokie standardy technologiczne, a od niedawna też środowiskowe, będą utrzymywały stabilny poziom wyceny przy założeniu, że nie wystąpią inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wartość nieruchomości. Do takich czynników należy między innymi wyjście kluczowego najemcy z obiektu – zastrzega przedstawicielka Newmark Polska.

Czytaj więcej

Nie będzie elektrycznych samolotów

Projekty z certyfikacją BREEAM lub LEED stały się standardem dla nowych obiektów magazynowych. – Dominuje ocena Very Good, ale obserwujemy też projekty ocenione na poziomie Excellent, a nawet Outstanding. W związku z upowszechnieniem certyfikacji i wyższą świadomością oraz oczekiwaniami najemców w obszarze wpływu na środowisko, oszczędności energii elektrycznej i innych mediów nie spodziewamy się trudności w znalezieniu kapitału na inwestycje tej klasy – stwierdza Paczuski. 

Na początku roku duże amerykańskie banki jak Morgan Stanley, Citi, Bank of America opuściły Net-Zero Banking Alliance (NZBA), który ma pomagać w znalezieniu finansowania na zielone projekty. Wcześniej uczyniły to Goldman Sachs, Wells Fargo i inne instytucje finansowe, które obawiają się oskarżeń o złamanie zasad antymonopolowych. W listopadzie władze Teksasu oskarżyły kierownictwo BlackRock, Vanguard i State Street o zmowę, która doprowadziła do wzrostu cen energii. 

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek
Od małych magazynów do podziemnych rur
Rynek
Oczekiwane ożywienie na rynku magazynowym
Rynek
Nawet spowolnienie nie zdetronizowało Polski
Rynek
REITy napędzą rynek magazynowy
Rynek
Nadchodzi ożywienie na rynku magazynowym