Spółka PKP Cargo Connect, należąca do Grupy PKP Cargo, wraz z turecką spółką Logitrans Logistics (Logistrans Lojistik) uruchomiły połączenia operatorskie na trasie Polska-Turcja z terminala kontenerowego w Gliwicach do terminala Halkali. 

Połączenie pomiędzy Polską a Turcją realizowane jest w ramach sieci intermodalnej, która jest stałą ofertą PKP Cargo Connect. Zgodnie z rozkładem pociągi operatorskie na tej trasie będą kursować w każdy piątek, a każdy skład będzie przewoził 36 kontenerów 45 stopowych. – W odpowiedzi na niespotykany dotąd wzrost popytu na usługi transportowe i logistyczne w ramach globalnych łańcuchów dostaw staramy się zapewnić obecnym i potencjalnym klientom wygodne i zrównoważone rozwiązania. Z wewnętrznych analiz wynika, że rozwój transportu w rejonie Trójmorza, to dobry kierunek. Na początku planujemy uruchomić połączenie jeden raz w tygodniu, ale jesteśmy przygotowani do zwiększenia częstotliwości, kiedy potok ładunków się zwiększy. Zwiększamy też liczbę połączeń do Włoch z 4 pociągów do 5 razy w tygodniu – wyjaśnia członek zarządu PKP Cargo Connect Ivan Ružbacký. 

To nie pierwsze połączenie z Turcją realizowane przez Grupę PKP Cargo. PKP International rozpoczęło 20 czerwca regularne przejazdy z tureckiego portu Halkali do terminalu w Kolinie. Rolę spedytora pełni turecki Mars Logistics, który spodziewa się, że do skorzystania z połączenia namówi także przemysł tekstylny i chemiczny.

Segment intermodalny zapewnia PKP Cargo 18 proc. pracy przewozowej, gdy kilka lat temu było to kilka proc.