Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że po ponad dwóch miesiącach strony doszły do porozumienia. – Po rozmowie z Ministrem Transportu Ukrainy mogę przekazać, że 10 lutego nastąpi zniesienie ograniczeń tranzytowych dla towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski – napisał na Twitterze minister. 

Dodał, że 15 lutego spotka się Komisja Mieszana w sprawie przewozów samochodowych. Minister Adamczyk podkreślił, że kluczową sprawą jest zwiększenie płynności ruchu przez granicę. – Musimy skończyć z kolejkami na granicy na przejściach polsko-ukraińskich – zaznaczył Adamczyk. 

O udrożnienie pracy terminali granicznych zabiegają od dawna przewoźnicy. 

Minister transportu Ukrainy Ołeksandr Kubrakow potwierdził wznowienie tranzytu od 10 lutego. – Kończymy remonty i zaczynamy pracować – dodał. Obiecał, że do końca lutego zostanie opracowany plan ulepszenia pracy terminali granicznych. Wspomniał, że 15 lutego odbędzie się pierwsze spotkanie kolejarzy, w sprawie uruchomienia linii 102, biegnącej z Przemyśla do granicy i na europejskim rozmiarze torów biegnie wzdłuż granicy po ukraińskiej stronie.

Ministrowie przyznali, że będą przygotowywać projekt kolei wysokich prędkości Warszawa-Kijów. Przedstawiciel administracji mają zaplanowane kolejne kroki związane  tym programem. 

Spotkanie ministrów Adamczyka i Kubrakowa odbyło się na zamku w Krasiczynie, podczas 32 Konferencji Europa Karpat.