Unijny system rejestracji kierowców tirów jeszcze w rozsypce

Międzynarodowy transport drogowy nie stanął 2 lutego, choć system rejestracji jeszcze nie działa prawidłowo.

Publikacja: 04.02.2022 17:48

Unijny system rejestracji kierowców tirów jeszcze w rozsypce

Foto: BAG

Od 2 lutego międzynarodowi przewoźnicy samochodowi zobowiązani są do rejestrowania w unijnym systemie IMI delegowanych kierowców. Jednak oprogramowanie, które do tej pory przyjmowało rocznie kilkaset tys. wniosków, teraz musi wykazać się wielokrotnie większą przepustowością, z czym sobie nie radzi. – Na razie wszystko jest w rozsypce – ocenia członek zarządu Magtrans Piotr Magdziak. 

W systemie IMI przewoźnicy mogli rejestrować się już pod koniec stycznia. – Drafty deklaracji robimy w IMI od piątku (28 stycznia), a wysyłaliśmy lub raczej staraliśmy się wysyłać od 2 lutego, ale niestety system IMI nie nadążał i delegacje przychodziły na maila prawie po godzinie, a większości wprowadzonych draftów nie było widać (znikły?), więc nie dało się ich zatwierdzić ani wysłać, ale po jakimś czasie znowu się pojawiały. Od 3 lutego IMI działa już dużo lepiej, ale nadal nie do końca poprawnie. Mamy przypadki, że niewielką część zatwierdzonych i wysłanych deklaracji system znowu pokazuje jako draft – opisuje problemy dyrektor handlowy w Kuźnia Trans Maciej Zwyrtek. 

Czytaj więcej

Czy w Unii stanie 2 lutego międzynarodowy transport?

Także prezes Jas-FBG Jarosław Domin przyznaje, że system działa, choć chaotycznie. Nie wszyscy przewoźnicy zdobyli doświadczenie z IMI. Niezależny komentator ekonomiczny specjalizujący się w problematyce łańcucha dostaw Grzegorz Woelke wskazuje, że duża część przewoźników korzysta z wyspecjalizowanych firm rozliczeń kierowców. – Obsługują one wielu klientów i musiały się wcześniej dobrze przygotować do pracy z system i wspierania swoich klientów. Jednak spora część firm będzie próbowała nadal rozliczać się samodzielnie i one popełnią najwięcej pomyłek – uważa Woelke. 

Łukasz Zawadzki z Sachs Trans wyjaśnia, że kierowcy są rejestrowani przez Inelo i nie ma problemów ze zgłaszaniem delegacji, a samochody jeżdżą normalnie. 

W razie problemów z rejestracją, KE zaleca wpisywanie ręczne momentu przekraczania granicy. – Nasi kierowcy postępują zgodnie z instrukcjami, rejestrują moment wjazdu do poszczególnych krajów EU – opisuje Domin. 

Czytaj więcej

Kolejarze: transport drogowy jest zbyt tani

Woelke dodaje, że z obserwacji ruchu na drogach w okolicy przejść granicznych wynika, że część kierowców pojazdów zatrzymywało się w okolicach granic, aby dopełnić formalności zgłoszenia ich przekroczenia. Wbrew obawom części środowiska nie nastąpiło zablokowanie granic – podkreśla Woelke. – Znając praktykę biurokracji zachodnioeuropejskich, rozruch systemu kontroli potrwa zależnie od kraju od kilku, kilkunastu tygodni do kilku miesięcy, aż urzędy zaczną działać w nowym systemie i coś kontrolować – przypuszcza Woelke. 

Także Zwyrtek uważa, że kontrole ruszą za jakiś czas, gdy służby będą do nich przygotowane. 

Drogowy
Warunkowe zwiększenie liczby zezwoleń dla przewoźników z Ukrainy
Krajowe
Ministerstwo Klimatu zalepi szyby samochodów
Morski
Statki w kolejkach do portów
Lotniczy
W lotnictwie zapowiada się zielona drożyzna
Szynowy
Małaszewicze przegrywają z Kaliningradem