Od stycznia do sierpnia przewozy towarów linią LHS są wyższe od przewozów zrealizowanych w analogicznym okresie roku ubiegłego o ponad 26 proc., czyli ponad 1,6 mln ton. Od wybuchu wojny na Ukrainie do końca sierpnia br. wzrost ten wyniósł ponad 30 proc. – Największy wzrost przewozów odnotowujemy w przewozach zboża, nasion oleistych i pasz, których przewieźliśmy więcej o ponad milion ton, w porównaniu do roku ubiegłego, co stanowi wzrost o 280 proc. Spółka odpowiada również za kompleksową organizację przewozów towarów humanitarnych z Polski do Ukrainy – zaznacza rzeczniczka PKP LHS Agnieszka Hałasa. 

Czytaj więcej

Gala Liderów Logistyki 2022 i rozdanie nagród za nami!

Dodaje, że dobry wynik był możliwy dzięki prowadzonych w ostatnich pięciu latach inwestycjach, których nie przerwała wojna na Ukrainie. Spółka właśnie ogłosiła przetarg na zakup dodatkowego reachstackera. 

Do przewozów ukraińskiego zboża włączyła się nawet austriacka spółka OBB Rail Cargo Group (RCG), która od marca przewiozła 580 tys. ton zboża. W sierpniu wynik sięgnął 185 tys. ton. 

RCG razem z informatycznym partnerem stworzył w 2022 roku internetową giełdę zbożową GrainLine dla ukraińskich farmerów. Sprzedali dzięki niej ponad 200 tys. ton zbóż, soi i kukurydzy, a giełda ma ponad tysiąc zarejestrowanych użytkowników.