Prezydent USA przejechał z Przemyśla do Kijowa salonką Pesy. Podróż w obie strony trwała dobę. Prezydent miał do dyspozycji wagon specjalny z 2005 roku, który zmodernizowano dla Kolei Lwowskiej. Są w nim salon na spotkania, dwie sypialnie, kuchnia i dwie łazienki. Wnętrza są klimatyzowane i wyposażone w nowoczesne urządzenia elektroniczne, a za stylistykę wnętrz odpowiadał Zespół Projektantów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

Pesa

Wagon zbudowano na specjalnych wózkach SUW 2000, które mają zmienny rozstaw kół, pozwalający na jazdę po torach o różnej szerokości. Projekt opracował inż. Ryszard Suwalski na zlecenie PKP oraz Pesy. 

Pesa dostarczyła 3 takie wagony dla Kolei Ukraińskich. Z innych egzemplarzy korzystali szefowie państw odwiedzający w ostatnim roku Kijów. 

Pesa

To nie jedyny pojazd wyprodukowany przez PESA Bydgoszcz wykorzystywany w czasie wojny w Ukrainie. – Od pierwszych dni rosyjskiej agresji prezes Ukraińskich Kolei podróżuje pojazdem specjalnym Pesa 610M . To pojazd inspekcyjny, wyprodukowany w jednym egzemplarzu w 2004 roku. Szef Kolei Ukraińskich wykorzystuje go jako mobilne centrum dowodzenia – tłuamczy rzecznik Pesy Maciej Grześkowiak. 

Pesa