Pół miliarda na nadzór dronów

Fot. Spartqs

Państwo przygotowuje się do rozbudowy systemu nadzoru nad lotami dronów.

Bezzałogowe statki powietrzne to najszybciej rozwijająca się część lotnictwa. – Od połowy kwietnia do końca grudnia 2020 roku odbyło się ponad 300 tys. lotów dronami w porównaniu do 260 tys. lotów małego lotnictwa – porównuje prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

Czytaj więcej w: Kurier przyleci elektrycznym pojazdem

W 2020 roku liczba lotów dronów poza zasięgiem operatora wzrosła w Polsce o 277 proc., zaś liczba lotów w zasięgu operatora o 837 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Coraz liczniejsze drony muszą dzielić przestrzeń powietrzną z lotnictwem załogowym. Kluczem do zapewniania bezpieczeństwa jest optymalizacja zarządzania. Służy temu system PansaUTM, pierwsze w Europie i wciąż jedyne wdrożone operacyjnie rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest bezpieczna integracja lotów lotnictwa załogowego z dronami.

System obejmuje przestrzeń w całej Polsce od poziomu ziemi do wysokości 3 km. Umożliwia błyskawiczną i intuicyjną koordynację lotów dronów bezpośrednio z kontrolerami ruchu lotniczego, którzy za pośrednictwem PansaUTM mogą wydawać zezwolenia na lot oraz jego warunki.

Czytaj więcej w: Od końca roku drony pod kontrolą państwa

PansaUTM integruje przy tym wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej – nie tylko służby ruchu lotniczego i operatorów dronów, ale także wojsko, władzę lotniczą i samorządy terytorialne. Dzięki temu PansaUTM zapewnia na bieżąco aktualizowaną informację o sytuacji w przestrzeni powietrznej.

Dalszy rozwój PANSA UTM oraz innych rozwiązań dronowych zapewniających Polsce pozycję europejskiego lidera w obszarze bezzałogowych statków powietrznych będzie możliwy dzięki funduszom na mobilność bezzałogową zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.

To ponad 740 mln zł, które zostaną przeznaczone między innymi na budowę infrastruktury do zarządzania ruchem dronów, rozbudowę i wyposażenie centrów kompetencji, a także wsparcie użytkowników końcowych. – PAŻP ma zająć się koordynacją realizacji trzech kluczowych projektów z obszaru „mobilności dronowej” wskazanych w KPO. Wysokość środków, która trafi do Agencji może sięgnąć ponad pół miliarda złotych – szacuje prezes Janiszewski.

Czytaj więcej w: Drony walczą z pandemią

Do końca 2022 roku wejdzie w życie ustawa wspierająca bezzałogową mobilność oraz zostanie przyjęty kompleksowy program rozwoju BSP. Za realizację odpowiadają dwa resorty: MRPiT oraz MI. – Projekt stwarza potencjał liczony w tysiącach miejsc pracy dla pracowników o nowych kompetencjach. W Polsce, od 31 grudnia 2020 roku ponad 50 tys. osób dokonało obowiązkowej rejestracji jako pilot BSP zgodnie z wymogami przepisów unijnych. Do końca 2020 roku odnotowano ponad 20 tys. wydanych świadectw kwalifikacji operatora BSP (wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego) – informuje wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Rozwija się segment cywilnych usług dronowych. Firma Spartaqs dokonała pierwszej w Polsce dostawy przesyłki. 11 maja dron Hermes V8M dostarczył przesyłkę ze sklepu Decathlon w Lublinie-Węglinie na posesję klienta. Dron pokonał 1,5 km i po międzylądowaniu u klienta, przeleciał jeszcze 7 km do drugiego sklepu Decathlon Lublin-Czechów i dostarczył zamówienie. Lot odbywał się na wysokości 120 m przy porywach wiatru dochodzących do 18 m/s.

Czytaj więcej w: Za 3 lata ruszą w Polsce masowe usługi transportu dronami

Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że wartość polskiego rynku dronów cywilnych w najbliższych pięciu latach sięgnie 3,26 mld złotych, a wartość wpływu dronów na gospodarkę w tym samym czasie wyniesie 576 mld złotych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Poczta Polska z nową linią Cargo na Okęciu

Państwowy operator uruchomił dwie linie technologiczne Cargo w obiektach Poczty Polskiej (PP) na terenie Portu ...

Niejasne zasady przewozów drogowych po brexicie

Przewoźnicy samochodowi domagają się przedłużenia o rok okresu przejściowego. Siedem organizacji przewoźników drogowych: ZMPD ...

Cień brexitu nad przewoźnikami

Nie wiadomo, jak będzie wyglądał i kiedy nastąpi brexit. Firmy logistyczne przygotowane są na ...

Pusta granica francusko-brytyjska

Odprawy odbywają się z marszu, większość samochodów kontrolowana. Na francusko-brytyjską granicę w Calais przyjeżdżają ...

Wynajem hal. Co przyciąga najemców z zagranicy

Kto pamięta czasy, gdy za wynajęcie metra nowoczesnej hali firmy płaciły bez marudzenia 10 ...

Pracodawcy szybciej zapłacą wynagrodzenie niż podatki

Dla pracodawców priorytetem jest płacenie wynagrodzeń. Część przedsiębiorców była zmuszona zredukować liczbę pracowników, ale ...