Z Pragi pociągi pojadą 320 km/h

Do 2040 roku Czesi połączą Pragę i Brno z europejskimi stolicami siecią szybkich linii kolejowych. Szybsze połączenia otrzymają także polskie miasta.

Publikacja: 21.09.2023 13:21

Z Pragi pociągi pojadą 320 km/h

Foto: PKP Intercity

Spółka Správa železnic, zarządzająca w Czechach liniami kolejowymi o całkowitej długości 9,5 tys. km planuje w najbliższej dekadzie budowę sieci szybkich połączeń kolejowych z Pragi i Brna do sąsiednich państw. Linie już są wpisane do sieci bazowej TEN-T. SZ szacuje, że dziennie z połączeń kolei dużych prędkości korzystać będzie 150 tys. osób, wliczając w to połączenia międzynarodowe. 

Jako pierwsza z międzynarodowych ruszy linia szybkiej kolei na 320 km/h Praga-Drezno, która będzie gotowa za ok. 10 lat. Już teraz na tej linii co 2 godziny wyrusza pociąg, który jest wypełniony do pełna, mimo że liczy 10 wagonów. 

Správa železnic

Zbudowanie mierzącej 150 km szybkiej, dwutorowej linii do Drezna jest skomplikowane, ponieważ konieczne będzie wywiercenie tunelu o długości 26 km. Pierwszym odcinkiem o najwyższym standardzie zostanie odcinek Praga-Roudnice nad Łabą, z którego linia będzie przedłużona do Uścia nad Łabą. Odcinek z Uścia do Drezna zawiera wzmiankowany tunel z Chabarowic do Heidenau. Jego oddanie do użytku planowane jest na 2038 rok. 

Trasa jest w projektowaniu z założeniem, że po czeskiej stronie pociągi pojadą z maksymalną prędkością 320 km/h a po niemieckiej 200 km/h. Pociągi towarowe będą jechać 120 km/h. Na prace projektowe Niemcy otrzymały z instrumentu Łącząc Europę 1 i 2 łącznie 15,2 mln euro, zaś Czechy 19,1 mln euro. 

To co bardziej interesuje polskich czytelników to projekty linii KDP łączące się z polską siecią. SZ przewiduje połączenie Pragi z Wrocławiem i Ostrawy z Katowicami. Poważnym utrudnieniem są Karpaty, projektanci są na etapie wyboru trasy w przypadku linii Praga – Wrocław. Założeniem jest skrócenie czasu podróży między tymi miastami z 7 do 2 godzin (4 godziny do Warszawy). Linia z Pragi do Hradec Kralowe powstanie w standardzie 320 km/h, natomiast odcinek Hradec-Wrocław 240 km/h z uwagi na góry. Budowa rozpocznie się po 2030 roku. 

Czytaj więcej

Zażarta rywalizacja na rynku lotniczego Cargo

Najprawdopodobniej szybciej będzie zrealizowana trasa z Brna do Ostrawy. Linia będzie poprowadzona równolegle do istniejącej autostrady i pozwoli pociągom na rozpędzenie się do 320 km/h. SZ przypuszcza, że do końca tego roku otrzyma decyzje środowiskowe i zacznie projektowanie trasy, aby w 2026 roku rozpocząć jej budowę. Odcinek z Ostrawy do granicy polskiej zbuduje CPK, ale jest to bardziej odległa perspektywa czasowa. 

Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity uważa, że warto zainwestować w połączenie Praga-Wrocław i Ostrawa-Katowice. Zapewnia, że pasażerów nie zabraknie i wskazuje na pociągi Warszawa-Berlin, których częstotliwość kursowania wzrosła ostatnio z 5 do 6 par pociągów na dobę. 

Pociągi do Czech muszą jechać przez niezelektryfikowane linie, często jednotorowe, z ograniczeniami długości składu. 

Materiał partnera
Współczesna kolej to zielona kolej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Trako
TRAKO: rzut oka w przyszłość
Materiał partnera
Polregio wprowadza nowoczesne formy sprzedaży biletów
Materiał partnera
Koleje mają zagwarantowane dostawy energii
Trako
Koleje jeszcze bardziej zielone