Służby zarzucają przewoźnikom, że przedkładając nieważne świadectwa fitosanitarne potwierdzające bezpieczeństwo produktów. „Próbowali przewieźć przez białorusko-polską granicę około 500 ton takich produktów o wartości 3,2 mln rubli. Wszystkie ciężarówki przeszły przez punkt kontrolny Kozłowicze.” 

Służby dodały, że „W celu zapewnienia przewidzianej kary pieniężnej zajęto środki przewoźników, czyli łącznie ok. 1 mln rubli.” 

Czytaj więcej

Rejestracje ciężarówek w Rosji wróciły do przedwojennego poziomu

Nie są znane szczegóły operacji białoruskich służb. Unijne przypominają, że rośnie przemyt z Białorusi i to nie tylko do Polski. Służby litewskie podały, że w 2022 roku zatrzymały na przejściach kolejowych 28 transportów papierosów w pociągach towarowych, liczące łącznie ponad 2,5 mln paczek. Problem narasta i w przyszłym roku wszystkie pociągi wjeżdżające z Białorusi na Litwę niezależnie od przejścia będą prześwietlane rentgenem. Pierwszy terminal z rentgenem działa w Kieni, który pod koniec 2022 roku wykrył kontrabandę niemal 0,7 mln paczek w jednym transporcie. Litewska Państwowa Straż Graniczna zamknęła do odwołania przejście w Stasila, tłumacząc ruch bardzo dużym przemytem papierosów z Białorusi. Pod koniec 2024 roku aparat rentgenowski zacznie pracę na przejściach w Stasila i w Kibartach na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. 

Polski rząd nie wyklucza całkowitego zamknięcia granicy z Białorusią; wspominali o tym przy różnych okazjach wiceszef MSZ Paweł Jabłoński oraz wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.