Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje się do wprowadzenia w Polsce samochodów autonomicznych. 7 czerwca rozpoczęło działalność Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych (CK:PAP) powołane w strukturze Instytutu Transportu Samochodowego przez Ministerstwo Infrastruktury. – Aby pojazdy autonomiczne stanowiły realną wartość dodaną, musimy stworzyć optymalne warunki do wdrażania technologii, co jest procesem złożonym i długofalowym – zastrzega dyrektor Departamentu Strategii Transportu w Ministerstwie Infrastruktury Adrian Mazur.
Czytaj więcej w: Od stycznia dozwolone autonomiczne auta na polskich drogach
Stworzenie CK:PAP jest jednym z efektów realizacji projektu Polska droga do automatyzacji transportu drogowego (AV-PL-ROAD), finansowanego w ramach programu GOSPOSTRATEG ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Nadrzędnym celem Centrum jest wsparcie administracji rządowej w sprawnym i bezpiecznym wdrożeniu pojazdów autonomicznych w Polsce. Jako wyspecjalizowana komórka ekspercka, CK:PAP będzie pełniło zadania w zakresie monitorowania prac badawczych oraz implementacji przepisów w Polsce, jednocześnie będąc ważnym organem doradczym w zakresie kierunków rozwoju branży i technologii – tłumaczy dyrektor ITS Marcin Ślęzak.
Czytaj więcej w: Kto odpowie za szkody autonomicznych aut?
ITS rozbudowuje zaplecze techniczne, a część testów planuje wykonywać na Węgrzech. Przewidywana jest również współpraca z instytutami Grupy Wyszehradzkiej. – Planowane jest utworzenie infrastruktury umożliwiającej pogłębione badania technologii wspomagających rozwój automatyzacji transportu drogowego – dodaje zastępca kierownika CK:PAP Małgorzata Pędzierska. Uważa, że największym wyzwaniem jest stworzenie ram prawnych dla autonomicznej mobilności oraz zdobycie zaufania kierowców dla technicznych rozwiązań.