Pierwszy krok ku autonomicznym pojazdom

Powstał ośrodek naukowy mający wspierać wdrożenie autonomicznych pojazdów.

Publikacja: 07.06.2021 22:17

Pierwszy krok ku autonomicznym pojazdom

Foto: Mercedes-Benz

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje się do wprowadzenia w Polsce samochodów autonomicznych. 7 czerwca rozpoczęło działalność Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych (CK:PAP) powołane w strukturze Instytutu Transportu Samochodowego przez Ministerstwo Infrastruktury. – Aby pojazdy autonomiczne stanowiły realną wartość dodaną, musimy stworzyć optymalne warunki do wdrażania technologii, co jest procesem złożonym i długofalowym – zastrzega dyrektor Departamentu Strategii Transportu w Ministerstwie Infrastruktury Adrian Mazur.

Czytaj więcej w: Od stycznia dozwolone autonomiczne auta na polskich drogach

Stworzenie CK:PAP jest jednym z efektów realizacji projektu Polska droga do automatyzacji transportu drogowego (AV-PL-ROAD), finansowanego w ramach programu GOSPOSTRATEG ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Nadrzędnym celem Centrum jest wsparcie administracji rządowej w sprawnym i bezpiecznym wdrożeniu pojazdów autonomicznych w Polsce. Jako wyspecjalizowana komórka ekspercka, CK:PAP będzie pełniło zadania w zakresie monitorowania prac badawczych oraz implementacji przepisów w Polsce, jednocześnie będąc ważnym organem doradczym w zakresie kierunków rozwoju branży i technologii – tłumaczy dyrektor ITS Marcin Ślęzak.

Czytaj więcej w: Kto odpowie za szkody autonomicznych aut?

ITS rozbudowuje zaplecze techniczne, a część testów planuje wykonywać na Węgrzech. Przewidywana jest również współpraca z instytutami Grupy Wyszehradzkiej. – Planowane jest utworzenie infrastruktury umożliwiającej pogłębione badania technologii wspomagających rozwój automatyzacji transportu drogowego – dodaje zastępca kierownika CK:PAP Małgorzata Pędzierska. Uważa, że największym wyzwaniem jest stworzenie ram prawnych dla autonomicznej mobilności oraz zdobycie zaufania kierowców dla technicznych rozwiązań.

Czytaj więcej w: Polscy naukowcy przygotują rewolucyjne opakowanie do e-zakupów

W Polsce prace nad oprogramowaniem do autonomicznej jazdy prowadzi m.in. spółka Robotec.AI. – Wspieramy producentów aut osobowych w zakresie oprogramowania monitorującego kierowców i pasażerów. Robotyzujemy także pojazdy stosując technologie uczenia maszynowego – wyjaśnia prezes Robotec.AI Michał Niezgoda. Dodaje, że klientami jego firmy są firmy z  Europy, Ameryki i Azji. – Potencjał intelektualny w Polsce jest olbrzymi, mamy poziom porównywalny do Doliny Krzemowej. Brakuje jednak dojrzałego, prywatnego kapitału. Może Izera stworzy rynek” – zastanawia się Niezgoda.

Materiał Partnera
Jakość w logistyce – dlaczego firm nie stać na pozorne oszczędności?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Innowacje w logistyce
AI, IoT, Big Data i telematyka w zarządzaniu flotą pojazdów
Innowacje w logistyce
Poznański Instytut Technologiczny będzie konkurować z Fraunhoferem
Innowacje w logistyce
Telematyczne przejęcie zatrzęsie Europą
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Innowacje w logistyce
Aktywne znaki zaświecą na głównych drogach