Wiemy, kiedy ruszy e-TOLL

Zgodnie z zapowiedziami, KAS uruchomi w czerwcu nowy system poboru opłat e-TOLL.

Publikacja: 23.06.2021 14:24

Wiemy, kiedy ruszy e-TOLL

Foto: Fot. viaToll

24 czerwca minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński oraz szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska uruchomią na autostradzie A2 w Strykowie system poboru opłat drogowych e-TOLL.

Jest to nowy, satelitarny system poboru myta. Długość płatnej sieci drogowej, wynoszącej niecałe 3,7 tys. km, pozostanie niezmieniona, nowa będzie jedynie technika poboru, zatem niezbędne będą nowe urządzenia. Stosowane w viaTOLL staną się bezużyteczne od 1 października, gdy przestanie działać dotychczasowy system. Opłaty drogowe wnoszone są przez 800 tys. pojazdów, a zarejestrowanych jest 1,5 mln.

Czytaj więcej w: Szykuje się wyścig po urządzenia e-TOLL

Przewoźnicy będą mieli 3 miesiące na wymianę urządzeń. Firmy rejestrują się online. Krajowa Administracja Skarbowa podała, że w systemie e-TOLL zarejestrowało się do 16 czerwca 6250 podmiotów, do których przypisano 13 767 pojazdów. Wśród nich ciężkich jest 12 645, a lekkich 1122. Na łączną liczbę 6250 kont, polskie podmioty stanowiły 6064.

Przewoźnicy mogą wykorzystać do opłat aplikację (minimalne wymagania to android 6.0, a zalecany 11+ oraz iOS 13+), urządzenia geolokalizacyjne zwane ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) lub urządzenia pokładowe (OBU), czyli specjalizowane urządzenia tylko do opłat myta. KAS już dopuścił do stosowania ponad 20 urządzeń ZSL i OBU.

Czytaj więcej w: ITD domaga się bezpiecznych miejsc do kontroli

Dostawcy ZSL i OBU alarmują, że z powodu braku półprzewodników i innych części mają kłopoty z wyprodukowaniem lub sprowadzeniem wystarczającej ilości urządzeń. Przewidują braki dostaw, rosnące ceny oraz brak przepustowości ekip monterskich.

KAS pracuje nad kolejnymi etapami projektu eTOLL, m.in. przygotowaniem oprogramowania, które docelowo pozwoli na likwidację bramek i szlabanów na państwowych autostradach. Według zapowiedzi od 1 grudnia br. dostępny będzie e-bilet. Do jego zakupu potrzebne będzie tylko podanie numeru rejestracyjnego.

Czytaj więcej w: Inspektor zdalnie odczyta tachograf

System e-TOLL to jeden z większych projektów administracji. System poboru myta obsługuje 1,5 mln zarejestrowanych pojazdów, pobierane rocznie 2 mld zł. E-TOLL to 2 mln linii kodu, ma wydajność 14 mln zdarzeń billingowych dziennie, dziennie przetworzy 2,5 TB danych. W zespole projektowym jest 400 osób.

Materiał Partnera
Jakość w logistyce – dlaczego firm nie stać na pozorne oszczędności?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Innowacje w logistyce
AI, IoT, Big Data i telematyka w zarządzaniu flotą pojazdów
Innowacje w logistyce
Poznański Instytut Technologiczny będzie konkurować z Fraunhoferem
Innowacje w logistyce
Telematyczne przejęcie zatrzęsie Europą
Innowacje w logistyce
Aktywne znaki zaświecą na głównych drogach