Blisko co dziesiąta firma transportowa z Tarczą Finansową PFR

Pomoc sięga 200 tys. zł na firmę. W trzy tygodnie subwencje z PFR uzyskało ponad 9 tys. firm transportowych i magazynowych.

Z Tarczy Finansowej PFR skorzystały do 19 maja 9202 firmy z obszaru „transport i gospodarka magazynowa”. Otrzymały pomoc w wysokości 1,88 mld zł. Średnio więc każda z tych firm otrzymała ponad 200 tys. zł.

Kwota przydzielonych subwencji ogółem w ramach Tarczy Finansowej sięgnęła 29,48 mld zł i trafiła do 143 574 firm, co daje średnio 205,4 tys. zł na firmę.

Czytaj więcej w: W transporcie co dziesiąta firma zadłużona

PFR przyjmuje wnioski od 29 kwietni i przedsiębiorcy alarmowali o odrzucaniu wniosków o subwencję w przypadku nie tylko zaległości podatkowych, ale także nadpłaty podatków. – Na bieżąco obserwujemy, jakiego rodzaju problemy napotykają przedsiębiorcy podczas wypełniania wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR, staramy się je eliminować i poprawiać algorytm decydujący o przyznaniu i wyliczający kwotę subwencji – zapewnia Maciej Buczkowski z biura rzecznika PFR.

PFR w porozumieniu z bankami, KIR, ZUS i Ministerstwem Finansów wprowadził niezbędne zmiany w systemie, które powinny zapobiegać ewentualnym błędnym odrzuceniom wniosków o subwencję w ramach Tarczy Finansowej PFR przedsiębiorców rozliczających się metodą kasową lub na podstawie faktur VAT-marża, a także tych których system nadpłaty interpretuje jako zaległości.

Czytaj więcej w: Refinansowanie dla przewoźników

– Z naszych informacji wynika, że te problemy już nie występują. Przedsiębiorcy, którzy je napotkali powinni wypełnić wniosek ponownie. W przypadku całkowitego odrzucenia wniosku można go składać ponownie bez ograniczeń. Poprawiliśmy również informację dotyczącą przyczyny odrzucenia wniosku, aby była czytelniejsza i nie wzbudzała żadnych wątpliwości co do powodu odmowy – opisuje Buczkowski.

Od 18 maja można składać wnioski odwoławcze jeśli przedsiębiorca otrzymał subwencję w kwocie niższej, niż wnioskowana i nie zgadza się  tą decyzją. – Takich przedsiębiorstw w jest ok 30 proc., jednak kwota, jaką otrzymali to średnio ok 80 proc. wnioskowanej, więc odwołania dotyczą 20 proc. pozostałej kwoty i większości dotyczą rozbieżności które można wyjaśnić z ZUS lub US – wyjaśnia Buczkowski.

Czytaj więcej w: Stawki za przewozy dramatycznie spadły

Zaznacza, że jeśli przedsiębiorca ustalił, że stan wynikający z rejestrów publicznych nie wyklucza go jako beneficjenta programu, a pomimo tego wniosek o subwencję został odrzucony, może się skontaktować bezpośrednio z bankiem, w którym ten wniosek został złożony i wyjaśnić sprawę.

Do 18 maja z Tarczy Antykryzysowej skorzystało 670 tys. mikroprzedsiębiorców, którzy otrzymali pożyczki w wysokości 3,35 mld zł. W ramach Tarczy Antykryzysowej rząd wypłacił 628 tys. świadczeń postojowych o wartości ponad 1,25 mld zł.

Rząd szacuje, że dzięki Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej PFR uchronił 2,5 mln miejsc pracy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolej na zieloną energię

Już za kilka lat kolej skorzysta z zielonej energii, a do 2030 roku jej ...

PKP Cargo z nową linią kredytową

Największy towarowy przewoźnik kolejowy w Polsce pożyczy 150 mln zł. Millennium Leasing oraz PKP ...

Konieczna ocena skutków Pakietu Mobilności

Jest jeszcze mała szansa na usunięcie z Pakietu Mobilności najbardziej restrykcyjnych zapisów. Ministrowie transportu ...

Ciężarówką do Włoch bez przeszkód

Transport samochodowy wjeżdża do Włoch bez przeszkód. Kierowcy muszą zachować zasady higieny. Dla powstrzymania ...

W Chinach brakuje kontenerów

Koleje Rosyjskie obniżyły stawki na przewóz do Chin pustych pojemników. RŻD obniżyły nawet o ...

Bat na nieuczciwych przewoźników

Stowarzyszenie Euro Controle Route zamienia się w ECR EUWT aby skuteczniej kontrolować transport drogowy. ...