Polskie lotniska dostaną pomoc w wysokości 142 mln zł

Komisja zatwierdziła polski program pomocy o wartości 32 mln euro, który ma zrekompensować portom lotniczym straty poniesione w związku z pandemią koronawirusa.

Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 142 mln złotych (32 mln euro), który ma zrekompensować portom lotniczym straty poniesione w związku z pandemią koronawirusa. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, 15 marca Polska zakazała wszelkich międzynarodowych i krajowych lotniczych usług pasażerskich na polskich lotniskach.

Czytaj więcej w: Trudny czas dla skandynawskich promów

Ograniczenia lotów były stopniowo znoszone od dnia 1 czerwca, ale niektóre ostrzeżenia dotyczące podróży, zakazy podróżowania i środki ograniczające obowiązywały do końca czerwca. Spowodowało to znaczne straty operacyjne dla operatorów polskich portów lotniczych.

Czytaj więcej w: Lotnictwo wróci do dawnej formy w 2024 roku

W ramach programu polskie władze będą mogły zrekompensować portom lotniczym straty w dochodach poniesione w okresie od 15 marca do 30 czerwca w wyniku wdrożonych przez Polskę środków ograniczających dotyczących międzynarodowych i krajowych lotniczych przewozów pasażerskich. Wsparcie będzie miało formę dotacji bezpośrednich.

Czytaj więcej w: Pandemia kosztowała przewoźników drogowych ponad 550 mld euro

Program obejmuje mechanizm wycofania, w ramach którego wszelkie ewentualne wsparcie publiczne otrzymane przez beneficjentów, które przewyższa rzeczywiste straty, będzie musiało zostać zwrócone państwu polskiemu.

Komisja ustaliła, że zgłoszony przez Polskę program zapewni rekompensatę za straty, które są bezpośrednio związane z pandemią koronawirusa. Uznała również, że środek jest proporcjonalny, ponieważ odszkodowanie nie wykracza poza to, co jest konieczne do zrekompensowania strat. Na tej podstawie Komisja stwierdziła, że pomoc jest zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pyrrusowe zwycięstwo Poczty nad InPostem

Po wycofaniu się prywatnego operatora z rynku listów Poczta odzyskała monopol. I wpadła w ...

Za kilka miesięcy pojawi się prawie ciężarowy Melex

Polski producent elektrycznych pojazdów Melex zaoferuje na początku przyszłego roku elektryczny samochód dostawczy o ...

Nowe tramwaje w Częstochowie

Częstochowa próbuje nowe tramwaje Pesa Twist II. Pierwszy z dziesięciu zamówionych przez miasto składów ...

Dbamy o talenty

Celem polityki personalnej jest wsparcie indywidualnego rozwoju pracowników – mówi prezes DHL Global Forwarding Krzysztof ...

Magazyny w czasie pandemii

Nowoczesne technologie zapewniają ciągłość działania magazynów i minimalizują ryzyko zakażeń wśród pracowników przekonuje Michał ...