Białoruś zakazała wjazdu polskich naczep

Mińsk stara się utrudnić pracę polskich przewoźników, wykonujących transport na wschód.

Publikacja: 22.06.2023 17:41

Białoruś zakazała wjazdu polskich naczep

Foto: Białoruska Służba Celna

Rada Ministrów Białorusi opublikowała 22 czerwca nowelizację postanowienia o przewozach samochodowych przez granicę z Polską. Zakazała w nim wjazdu na swoje terytorium zarejestrowanych w Polsce pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe, za wyjątkiem dojazdu do wyznaczonych miejsc wymiany naczep lub przyczep. 

Zakaz nie obowiązuje naczep rejestrowanych w innych państwach i wchodzi 10 dni po dacie publikacji, czyli na początku lipca. – Zakaz wyeliminuje z rynku białoruskie i rosyjskie firmy, które ulokowały się w Polsce w celu uniknięcia sankcji i nie będą mogły ciągać tranzytem naczep do Rosji – ocenia przewoźnik z Siedlec Karol Rychlik. 

Czytaj więcej

Słone kary dla przewoźników za transport nielegalnych migrantów

Dodaje, że oczekuje symetrycznych regulacji ze strony Unii Europejskiej. W przygotowaniu jest 11 pakiet sankcji, które mają zawierać także unijny zakaz wjazdu zarejestrowanych na Białorusi i w Rosji naczep. 

Mirosław Jagielski z Departamentu Transportu Zrzeszenia Międzynarodowych przewoźników Drogowych podkreśla, że najważniejszą zmianą jest zakaz przepinania naczep. Przepisy wymagają przeniesienia ładunku na inną naczepę. – Jest także możliwość przejazdu na pusto pomiędzy punktami przeładunku – zaznacza Jagielski.  

Wskazuje, że są także wyjątki, jak przewóz poczty i ładunków dyplomatycznych. Przypomina, że 30 czerwca kończy się rosyjskie zarządzenie zakazujące wjazdu do Rosji polskich ciężarówek. Duma domaga się całkowitego zakazu wjazdu do Rosji zarejestrowanych w Polsce ciężarówek. 

Czytaj więcej

Zezwolenia kasowane w systemie SENT

Po napadzie Rosji na Ukrainę UE wprowadziła w ramach sankcji zakaz wjazdu na terytorium państw Unii samochodów ciężarowych rejestrowanych na Białorusi i w Rosji oraz zamknęła przestrzeń powietrzną dla samolotów z tych państw. Z kolei Białoruś zakazała rejestrowanym w Polsce pojazdom wjazd od strony Litwy i Łotwy. 

Krajowe
Elektroniczna kontrola zezwoleń od lipca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Krajowe
Rząd pracuje nad zmianą statusu inspektorów transportu drogowego
Krajowe
Miliardy euro dla polskich firm transportowych
Krajowe
Trwa cichy protest inspektorów
Krajowe
Strata samochodu po dobrym piwku