Producenci ciężarówek mogą odetchnąć. 37. Izba Cywilna Sądu Okręgowego w Monachium orzekła, że pozew w wysokości 867 milionów euro nie jest prawnie dopuszczalny. Izba postrzega działania firmy windykacyjnej Financialright jako naruszenie Ustawy o usługach prawnych (RDG). Sąd w Monachium orzekł, że cesja wierzytelności na rzecz firmy windykacyjnej z tytułu pozwu zbiorowego jest nieważna.
Odszkodowania tak, ale nie hurtowo
Sąd uznał, że firma powodowa przekroczyła uprawnienia windykacyjne. Prawnicy producentów ciężarówek argumentowali już na początku procesu w październiku, że firma windykacyjna powinna dochodzić wyłącznie roszczeń bezspornych z prawnego punktu widzenia.
Według sądu okręgowego w Monachium egzekucja w sprawach dotyczących szkód o charakterze masowym oparta na technologii informatycznej nie jest możliwa. Sędzia przewodnicząca Gesa Lutz widzi także konflikt interesów; chodzi o zupełnie różne ciężarówki: od ciągników siodłowych do samochody budowlane, z różnymi silnikami i wyposażeniem, od różnych producentów, kupowanych przez klientów w różnych krajach, czasami nawet na lata przed wprowadzeniem euro.
Czytaj więcej w: Odszkodowania za zmowę cenową
Takie wiązanie roszczeń z najróżniejszymi szansami na sukces dla firmy, która w przypadku sukcesu zdobywa jedną trzecią kwoty, narusza ustawę o usługach prawnych. Prawo chroni osoby poszukujące prawa „przed niewykwalifikowanymi dostawcami usług prawnych”.