W drugiej połowie marca zapotrzebowanie na ekspresowe przesyłki wzrosło na całym świecie o 183 proc. – W ostatnich tygodniach znacznie wzrósł wolumen międzynarodowych przesyłek zawierających artykuły higieniczne czy medyczne, gdzie czas dostawy ma szczególne znaczenie. Zwiększa się również liczba paczek e-commerce’owych – przyznaje dyrektor ds. operacji w DHL Express Agnieszka Błaś.
Biliony dol. potencjalnych oszczędności
W procesach logistycznych szczególną rolę będzie odgrywać jeden z odłamów IoT – Przemysłowy Internet Rzeczy, który umożliwia zespołom logistycznym sprawniejsze zarządzanie przepływem materiałów i surowców, ograniczając konieczność przechowywania ich większej liczby.
Czytaj więcej w: Hity internetowej sprzedaży to żywność, kosmetyki i zabawki
W zależności od firmy i branży, IIoT może pomóc w zmniejszeniu poziomu zapasów magazynowych nawet o 36 proc., szacuje firma doradcza McKinsey. Wdrażanie idei cyfrowej transformacji może wygenerować w branży logistycznej do 2025 roku korzyści dla uczestników rynku na całym świecie o wartości nawet 1,5 bilionów dolarów. To także oszczędności dla społeczeństwa na poziomie ok. 2,4 bilionów dolarów w formie zredukowanych emisji, mniejszego zagęszczenia ruchu czy korzystniejszych cen usług lub towarów, szacuje raport Światowego Forum Ekonomicznego.
Dla obsługi e-handlu Raben inwestuje miliony. – W ostatnich miesiącach prowadzimy inwestycje w roboty pakujące, linie przenośnikowe i drukarki natryskowe o wysokiej wydajności. Skala automatyzacji zwiększa się liniowo w relacji do wzrostu potrzeb eliminowania pracy manualnej z procesów pakowania – tłumaczy dyrektor logistyki kontraktowej, Raben Logistics Polska, Grupa Raben Artur Spała.