Zmarł Marian Osuch

31 grudnia 2020 odszedł Marian Osuch, co symbolicznie zamknęło epokę publicznego przewoźnika pasażerskiego: PKS.

Publikacja: 01.01.2021 14:30

Zmarł Marian Osuch

Foto: logistyka.rp.pl

Marian Osuch całe zawodowe życie przepracował w PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim. Karierę zaczął w wieku 22 lat, w 1961 roku. Początkowo odpowiadał za przewozy towarowe, co przypadło na lata rozbudowy ostrowieckiej huty.

Następnie przejął komunikację osobową, a jednocześnie w latach 70 ukończył ekonomiczne studia w Krakowie. Po reformie edukacji zorganizował dowóz dzieci do szkół, za co w 1977 roku otrzymał od MEN medal Komisji Edukacji Narodowej.

Po przemianach ustrojowych i rozpadzie PKS, przyczynił się do powstania w 1993 roku Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego. Związek koordynował przedsiębiorstwa powstałe po rozpadzie PKS. Na 167 firm do OZPTS należało 148. Dzięki tej inicjatywie PKS zakupiły w latach 90. tysiąc nowych autobusów. Uratowane zostały w ten sposób przewozy międzymiastowe.

Po wstąpieniu OZPTS do Konfederacji Pracodawców Polskich, Marian Osuch przez 18 lat był członkiem Komisji Trójstronnej. Po 2000 roku pracował jako przewodniczący OZPTS, który przekształcił się w związek Pracodawców Transportu Publicznego.

Od 1999 roku przez 2 kadencje był wiceprezydentem Konfederacji Pracodawców Polskich (obecnie Pracodawcy RP). Pośród wielu odznaczeń resortowych i państwowych, Marian Osuch jest także kawalerem Orderu Uśmiechu, który sobie bardzo cenił.

Ten urodzony 28 lipca 1939 roku w Krobielicach w powiecie Sandomierskim działacz, wzorował się na swoim krajanie, Adamie Bieniu – politykowi ruchu ludowego, członkowi władz Polskiego Państwa Poziemnego, skazanemu przez Rosjan w moskiewskim „procesie Szesnastu”.

Ludzie i firmy
Etyka i zysk: jak odpowiedzialny biznes staje się nieodłączną częścią nowoczesnej strategii przedsiębiorstw
Ludzie i firmy
Efektywna sprzedaż wielokanałowa potrzebuje wsparcia profesjonalistów
Ludzie i firmy
Ponad 25 000 punktów DPD Pickup – DPD Polska tworzy największą sieć out-of-home w Polsce
Ludzie i firmy
Kto zostanie Człowiekiem Roku branży TSL?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ludzie i firmy
Rzeczpospolita nagrodziła wyróżniające się firmy branży TSL