Marian Osuch całe zawodowe życie przepracował w PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim. Karierę zaczął w wieku 22 lat, w 1961 roku. Początkowo odpowiadał za przewozy towarowe, co przypadło na lata rozbudowy ostrowieckiej huty.
Następnie przejął komunikację osobową, a jednocześnie w latach 70 ukończył ekonomiczne studia w Krakowie. Po reformie edukacji zorganizował dowóz dzieci do szkół, za co w 1977 roku otrzymał od MEN medal Komisji Edukacji Narodowej.
Po przemianach ustrojowych i rozpadzie PKS, przyczynił się do powstania w 1993 roku Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego. Związek koordynował przedsiębiorstwa powstałe po rozpadzie PKS. Na 167 firm do OZPTS należało 148. Dzięki tej inicjatywie PKS zakupiły w latach 90. tysiąc nowych autobusów. Uratowane zostały w ten sposób przewozy międzymiastowe.
Po wstąpieniu OZPTS do Konfederacji Pracodawców Polskich, Marian Osuch przez 18 lat był członkiem Komisji Trójstronnej. Po 2000 roku pracował jako przewodniczący OZPTS, który przekształcił się w związek Pracodawców Transportu Publicznego.
Od 1999 roku przez 2 kadencje był wiceprezydentem Konfederacji Pracodawców Polskich (obecnie Pracodawcy RP). Pośród wielu odznaczeń resortowych i państwowych, Marian Osuch jest także kawalerem Orderu Uśmiechu, który sobie bardzo cenił.