Processed with VSCO with acg preset

W przyszłym roku zmniejszy się dynamika podaży nowych miejsc pracy w logistyce. Coraz atrakcyjniejszy jest rynek niemiecki.

Ponowny przyjazd do Polski do pracy planuje 53% Ukraińców, o 5 pp. mniej niż rok temu. Polska ustąpiła też miejsca Niemcom w rankingu krajów, w których kadra ze Wschodu chce pracować najbardziej – wynika z raportu Personnel Service „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2019”. Niemcy wymienia 33 proc. ankietowanych Ukraińców, gdy Polskę 31 proc., USA 17 proc. i Czechy 16 proc. – Powinniśmy zrobić wszystko, żeby ten wynik utrzymać. Jesteśmy na takim etapie emigracji zarobkowej z Ukrainy, że powinniśmy dążyć do zatrzymania ich u nas na dłużej. Musimy zachęcać, zwłaszcza młodych, wykwalifikowanych ludzi, żeby wybierali Polskę i wspierali naszą gospodarkę – uważa prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

Na pierwszym miejscu powodów wyboru Polski jako miejsca emigracji zarobkowej aż 74 proc. pracowników z Ukrainy, w porównaniu do 52 proc. rok temu, wskazało bliskość geograficzną. Możliwość powrotu do rodziny w dowolnym momencie zapewnia duży komfort psychiczny osobom pracującym poza ojczyzną. Ukraińcy na drugim miejscu atutów Polski wskazują niską barierę językową (48 proc.), a na trzecim wysokość zarobków (32 proc. wskazań).

Czytaj więcej w: http://Kierowcy wciąż na topie poszukiwanych zawodów

– Aspekt finansowy jest jednym z kluczowych dla osób decydujących się na emigrację. Zwłaszcza gdy wyjazd ma charakter krótkotrwały i powtarzalny, jak w przypadku pracowników z Ukrainy. Kadra ze Wschodu chętnie spogląda w stronę Niemiec czy Czech, bo zarobki są tam wyższe niż w Polsce – zauważa prezes Personnel Service.

Tymczasem przedsiębiorcy podnoszą pensje. Z badania Devire „Rynek Zmiany Pracy” wynika, że w ostatnim roku podwyżki otrzymała niemal połowa pracowników, a 61 proc. osób które nie dostało podwyżki chce zmienić pracę i szuka jej.

Według raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” od stycznia do marca 2020 roku 6 proc. polskich firm planuje rekrutować nowych pracowników, 3 proc. prognozuje redukcje etatów, 86 proc. nie przewiduje zmian, a 5 proc. nie zna planów personalnych na najbliższe miesiące. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, czyli różnica między pracodawcami planującymi wzrost i spadek zatrudnienia wynosi +7 proc. To wynik niższy o 2 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego kwartału oraz o 5 punktów procentowych w porównaniu do pierwszego kwartału minionego roku. – Takie dane to zapowiedź stabilizacji rynku pracy nad Wisłą – uważa dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce Iwona Janas.

Mniejsze szanse na zmianę pracy czekają na kandydatów w energetyce, gazownictwie i wodociągach (+8 proc.), w handlu (+7 proc.), a także w transporcie, logistyce, komunikacji (+7 proc.). Najmniej ofert pracy będzie w restauracjach i hotelach (+2 proc.) oraz w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie (+4 proc.).

Prezes Personnel Service uważa, że polski rynek pracy będzie drenowany przez Niemcy. Wskazuje na najnowsze dane GUS, z których wynika, że aż 706 tys. polskich emigrantów czasowych w 2018 roku przebywało w Niemczech. Tym samym kraj ten zyskał pozycję lidera, wyprzedzając Wielką Brytanię.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przekop droższy niż planowano

Siedem firm zgłosiło się do budowy przekopu Mierzei Wiślanej. Oferty przekroczyły zakładane wstępnie 880 ...

Wojna na paczki. InPost ma poważną konkurencję

Poczta Polska uruchomi sieć maszyn do odbioru paczek w sklepach Biedronki i na stacjach ...

Kierowca na wagę złota

Nie ma komu usiąść za kierownicą, przez co cierpi gospodarka.Branża transportu drogowego boryka się ...

Myto po nowemu

Od maja 2021 roku ruszy w Polsce nowy system poboru myta. Zamiast systemu mikrofalowego ...

Niemcy uszczelniają pobór myta

Na niemieckich drogach zwolnienie z myta dla pojazdów z napędem alternatywnym będzie obowiązywać tylko ...

Robot wspomoże pracownika

Automatyzacja podwoiła swoją obecność w gospodarce. Firmy poszukują wyższej efektywności, brakuje także rąk do ...