Wynagrodzenia kierowców nadal w górę

Nowe regulacje i brak kierowców sprawiają, że również w tym roku wzrosną ich wynagrodzenia.

W 2020 roku pensja minimalna wynosi 2600 zł brutto i stanowi 49,7 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, przypomina Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców. Zmiany wpłyną na obciążenia pracodawców. OCRK wylicza, że w ujęciu płatności za godzinę, wynagrodzenia wzrosną o ponad 15 proc. – Wraz ze wzrostem pensji minimum w Polsce dopłaty do zagranicznych płac minimalnych będą niższe. Wynika to z większego wynagrodzenia zasadniczego. W symulacji OCRK zostało ono podwyższone o 350 złotych. W przykładowym rozliczeniu czasu pracy kierowcy, pracującego w danym miesiącu rozliczeniowym we Francji i w Niemczech, widoczny jest spadek wartości dopłat nawet o 40 proc. – wylicza ekspert OCRK Bartłomiej Zgudziak.

Kierowcy najcenniejsi

Z raportu Polskiego Instytutu Transportu Drogowego „Wynagrodzenia i sytuacja kierowców zawodowych” wynika, że na koniec 2019 roku kierowcy zestawów dalekobieżnych w polskich firmach deklarowali wynagrodzenia w wysokości mediany 6300 zł, o 26 proc. wyższej niż w 2018 roku. Podobny wzrost wynagrodzeń kierowców deklarowali pracodawcy.

Podwyżki znacznie przekraczają dynamikę wynagrodzeń dla całej gospodarki. GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2019 roku wyniosło 4931,59 zł i było o 7,7 proc. większe niż rok wcześniej.

Czytaj więcej w: http://Kierowcy zawodowi zarabiają średnio o 17% więcej niż przed rokiem – raport wynagrodzeń

Mimo podwyżek kierowcy w Polsce są i tak tańsi niż w Europie Zachodniej. Z raportu francuskiej Krajowej Komisji Drogowej wynika, że najwięcej w Europie zarabiają kierowcy z Luksemburga (rocznie 43 958 euro), najmniej natomiast Bułgarzy (15 186 euro). Polska uplasowała się mniej więcej w połowie rankingu z roczną kwotą wynagrodzenia na poziomie 18 334 euro.

Średnia miesięczna płaca całkowita kierowcy samochodu ciężarowego w ruchu krajowym wyniosła w drugiej połowie 2019 roku 4823 zł, mediana miesięcznej płacy jest na poziomie 4717 zł.

W Niemczech na tzw. ,,start” kierowcy rzadko zarabiają̨ więcej niż 1800 euro. Niektóre firmy płacą dodatkowo w dietach i dodatkach. Na większe wynagrodzenie mogą̨ liczyć kierowcy z doświadczeniem, którzy jeżdżą na trasy dalekobieżne lub transportują towary niebezpieczne. Ich wypłaty sięgają nawet do 5000 euro miesięcznie.

We Francji kierowca pracujący w pełnym wymiarze godzin na długich dystansach otrzymywał w 2018 roku wynagrodzenie w wysokości średnio 2443 euro brutto, o 2,9 proc. więcej niż w 2017 r. Kierowcy pracujący w regionie otrzymują przeciętnie 2339 euro brutto, czyli o 4,9 proc. więcej niż rok wcześniej.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Federację Transportu w Saragossie (Fetraz), wynagrodzenie brutto kierowcy ciężarówki z Saragossy wynosi około 20,1 tys. euro, a z dietami przekracza 30 tys. euro rocznie. Dodatkowe godziny i dyspozycyjność zwiększają wynagrodzenie o kolejne 4-5 tys. euro.

TSL poważny pracodawca

Z raportu Polskiego Instytutu Transportu Drogowego wynika również, że w sektorze przedsiębiorstw z kategorii transport i gospodarka magazynowa, w 2018 r. średnia płaca wynosiła 4383,21 zł brutto (3121 zł netto). Pracownik transportu i sektora magazynowego miał więc w portfelu przeciętnie o 326 zł mniej w stosunku do średniej krajowej (w 2018 r. wynosiła 4852,29 zł brutto i 3447 zł netto).

TSL było sektorem, w którym w ubiegłym roku wynagrodzenia rosły najwolniej (o 5,4 proc.). Dla porównania – w górnictwie i wydobywaniu wzrost był prawie dwukrotnie większy (10,6 proc.).

W 2018 r. firmy transportowe i logistyczne przodowały w zatrudnianiu. Wzrost etatów w tej branży był o 6,7 proc. wyższy niż w 2017 roku. – Branża boryka się z niedoborem rąk do pracy. W 2019 roku wynagrodzenia wzrosły one średnio o 4,3 proc., podczas gdy podwyżki na poziomie ogólnopolskim wyniosły około 5 proc. – zauważa Maciej Ważny, project manager w firmie manaHR, publikującej branżowe i regionalne raporty płacowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Znów rosną przewozy intermodalne z polskich portów

Operatorzy intermodalni zanotują bardzo dobry rok. Rozbudowują połączenia i terminale. Urzędu Transportu Kolejowego podał, ...

Pieszy z pierwszeństwem

Nowela ustawy o ruchu drogowym i fotoradary mają zmniejszyć liczbę ofiar na polskich drogach. ...

Standardy ułatwią logistykę

Cyfryzacja logistyki jest już koniecznością spowodowaną wymaganiami konsumentów. Ich oczekiwania są wysokie – chcą ...

Pierwsze nowe lotnisko w Izraelu

Ramon Airport to pierwsze w Izraelu cywilne lotnisko, które wybudowano od czasu powstania tego ...

Pozytywne prognozy dla logistyki

Branża oczekuje udanej drugiej połowy roku, choć zagrożeniem słabość kapitałowa przewoźników.   Branża logistyczna ...

Pakiet mobilności zamrożony. Batalia o TIR-y trwa

Niekorzystny dla polskich firm transportowych pakiet mobilności zamrożony. Przewodniczący Parlamentu Europejskie zdjął głosowanie z ...