Niepokoje na Białorusi przygnały do Polski kierowców. Skorzystali krajowi przewoźnicy.
Na niepokojach na Białorusi korzystają polscy przewoźnicy, których samochody z braku kierowców stały dotychczas pod płotem. – Widać, że pojawia się więcej kierowców z Białorusi – przyznaje Kazimierz Ducki ze Stowarzyszenia Przewoźników Krajowych i Międzynarodowych oraz Spedytorów Ziemi Ostrowskiej.
Czytaj więcej w: Młodsi za kierownicami ciężarówek?
Także Karol Rychlik z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i Spedytorów „Podlasie” zauważa, że zmniejszył się problem z brakiem kierowców. – Nie ma wielkiego problemu z migracją kierowców, którzy wcześniej przechodzili od firmy do firmy. Może powodem jest napływ chętnych do pracy z Białorusi. Sam zatrudniłem trzech, którzy rok czekali na pracę u mnie, a odbieram sporo telefonów od kolejnych zainteresowanych – stwierdza Rychlik.
Spostrzeżenia przedsiębiorców potwierdza Biuro Transportu Międzynarodowego. – Obserwujemy duże zainteresowanie wydawanymi przez urząd dokumentami – przyznaje dyrektor BTM Małgorzata Wojtal-Białaszewska. Liczba wydanych uprawnień dla obywateli Białorusi w październiku sięgnęła rekordowych 1676 sztuk, we wrześniu BTM wydał 1582 uprawnienia.
Czytaj więcej w: Niezbędne nowe zasady wynagrodzenia kierowców
Co prawda w pierwszych dziesięciu miesiącach br. liczba wydanych świadectw dla obywateli Białorusi zmalała o 5,2 proc, ale w tym samym czasie liczba wszystkich wydanych uprawnień zmalała o 12,3 proc. Zarazem październik z 7507 wydanymi uprawnieniami był jednym z najbardziej pracowitych miesięcy dla BTM. Udział uprawnień dla Białorusinów sięgnął w październiku 22,3 proc., gdy w 2019 roku był o 2,7 pp. mniejszy.
Czytaj więcej w: Triggo ma Chiny na celowniku
Przedsiębiorcy przyznają, że wydawanie dokumentów idzie sprawnie. – Skompletowanie całości dokumentów zajmuje miesiąc. Czas oczekiwania zależy od województwa, bo najdłużej czeka się na pozwolenie o pracę wydawane na tym szczeblu administracji – zauważa Rychlik.
BTM szacuje czas oczekiwania na świadectwo kierowcy w przypadku złożenia kompletu prawidłowych dokumentów na 8 dni roboczych.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.