Dzięki Białorusinom ciężarówki ruszyły spod płotu

Białorusini liczniej przyjeżdżają do Polski i podejmują pracę kierowcy. Fot. Scania

Niepokoje na Białorusi przygnały do Polski kierowców. Skorzystali krajowi przewoźnicy.

Na niepokojach na Białorusi korzystają polscy przewoźnicy, których samochody z braku kierowców stały dotychczas pod płotem. – Widać, że pojawia się więcej kierowców z Białorusi – przyznaje Kazimierz Ducki ze Stowarzyszenia Przewoźników Krajowych i Międzynarodowych oraz Spedytorów Ziemi Ostrowskiej.

Czytaj więcej w: Młodsi za kierownicami ciężarówek?

Także Karol Rychlik z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i Spedytorów „Podlasie” zauważa, że zmniejszył się problem z brakiem kierowców. – Nie ma wielkiego problemu z migracją kierowców, którzy wcześniej przechodzili od firmy do firmy. Może powodem jest napływ chętnych do pracy z Białorusi. Sam zatrudniłem trzech, którzy rok czekali na pracę u mnie, a odbieram sporo telefonów od kolejnych zainteresowanych – stwierdza Rychlik.

Spostrzeżenia przedsiębiorców potwierdza Biuro Transportu Międzynarodowego. – Obserwujemy duże zainteresowanie wydawanymi przez urząd dokumentami – przyznaje dyrektor BTM Małgorzata Wojtal-Białaszewska. Liczba wydanych uprawnień dla obywateli Białorusi w październiku sięgnęła rekordowych 1676 sztuk, we wrześniu BTM wydał 1582 uprawnienia.

Czytaj więcej w: Niezbędne nowe zasady wynagrodzenia kierowców

Co prawda w pierwszych dziesięciu miesiącach br. liczba wydanych świadectw dla obywateli Białorusi zmalała o 5,2 proc, ale w tym samym czasie liczba wszystkich wydanych uprawnień zmalała o 12,3 proc. Zarazem październik z 7507 wydanymi uprawnieniami był jednym z najbardziej pracowitych miesięcy dla BTM. Udział uprawnień dla Białorusinów sięgnął w październiku 22,3 proc., gdy w 2019 roku był o 2,7 pp. mniejszy.

Czytaj więcej w: Triggo ma Chiny na celowniku

Przedsiębiorcy przyznają, że wydawanie dokumentów idzie sprawnie. – Skompletowanie całości dokumentów zajmuje miesiąc. Czas oczekiwania zależy od województwa, bo najdłużej czeka się na pozwolenie o pracę wydawane na tym szczeblu administracji – zauważa Rychlik.

BTM szacuje czas oczekiwania na świadectwo kierowcy w przypadku złożenia kompletu prawidłowych dokumentów na 8 dni roboczych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trzeci kwartał uratował Wielton

Świetny trzeci kwartał uchronił Grupę Wielton przed stratami. Dobre są także rokowania na ostatni ...

Niemiecka drobnica w aliansie

Logistycy w Niemczech widzą w Pakiecie Mobilności szansę na rozwój sieci drobnicowych. Pakiet Mobilności ...

Nowe lokomotywy Pesy dla przewozów intermodalnych

Spółka RCP odebrała w bydgoskiej Pesie pierwszą lokomotywę na wynajem. Pesa dostarczyła 30 września ...

Hesja wybrała wodorowe pociągi

Hesja zamówiła 27 pociągów wodorowych wraz ze stacją tankowania. W Hesji, na dalekich przedmieściach ...

Pakiet Mobilności już za miesiąc

Wszystko wskazuje na to, że Pakiet Mobilności uda się uchwalić do 26 listopada, czyli ...

Łańcuchy dostaw po nowemu

W międzynarodowych przewozach opóźnienia nieuniknione. Kurierzy dostarczają coraz więcej przesyłek. Z powodu ograniczeń w ...