Dzięki Białorusinom ciężarówki ruszyły spod płotu

Białorusini liczniej przyjeżdżają do Polski i podejmują pracę kierowcy. Fot. Scania

Niepokoje na Białorusi przygnały do Polski kierowców. Skorzystali krajowi przewoźnicy.

Na niepokojach na Białorusi korzystają polscy przewoźnicy, których samochody z braku kierowców stały dotychczas pod płotem. – Widać, że pojawia się więcej kierowców z Białorusi – przyznaje Kazimierz Ducki ze Stowarzyszenia Przewoźników Krajowych i Międzynarodowych oraz Spedytorów Ziemi Ostrowskiej.

Czytaj więcej w: Młodsi za kierownicami ciężarówek?

Także Karol Rychlik z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i Spedytorów „Podlasie” zauważa, że zmniejszył się problem z brakiem kierowców. – Nie ma wielkiego problemu z migracją kierowców, którzy wcześniej przechodzili od firmy do firmy. Może powodem jest napływ chętnych do pracy z Białorusi. Sam zatrudniłem trzech, którzy rok czekali na pracę u mnie, a odbieram sporo telefonów od kolejnych zainteresowanych – stwierdza Rychlik.

Spostrzeżenia przedsiębiorców potwierdza Biuro Transportu Międzynarodowego. – Obserwujemy duże zainteresowanie wydawanymi przez urząd dokumentami – przyznaje dyrektor BTM Małgorzata Wojtal-Białaszewska. Liczba wydanych uprawnień dla obywateli Białorusi w październiku sięgnęła rekordowych 1676 sztuk, we wrześniu BTM wydał 1582 uprawnienia.

Czytaj więcej w: Niezbędne nowe zasady wynagrodzenia kierowców

Co prawda w pierwszych dziesięciu miesiącach br. liczba wydanych świadectw dla obywateli Białorusi zmalała o 5,2 proc, ale w tym samym czasie liczba wszystkich wydanych uprawnień zmalała o 12,3 proc. Zarazem październik z 7507 wydanymi uprawnieniami był jednym z najbardziej pracowitych miesięcy dla BTM. Udział uprawnień dla Białorusinów sięgnął w październiku 22,3 proc., gdy w 2019 roku był o 2,7 pp. mniejszy.

Czytaj więcej w: Triggo ma Chiny na celowniku

Przedsiębiorcy przyznają, że wydawanie dokumentów idzie sprawnie. – Skompletowanie całości dokumentów zajmuje miesiąc. Czas oczekiwania zależy od województwa, bo najdłużej czeka się na pozwolenie o pracę wydawane na tym szczeblu administracji – zauważa Rychlik.

BTM szacuje czas oczekiwania na świadectwo kierowcy w przypadku złożenia kompletu prawidłowych dokumentów na 8 dni roboczych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Znikające Eurowiniety

Niemcy przewodniczący w II półroczu unijnym gremiom usunęły po cichu z porządku obrad propozycję ...

Przybywa chętnych na kody kreskowe

Handel w Internecie spopularyzował kody EAN. Od marca tego roku zauważamy znaczący wzrost liczby ...

Poczta Polska buduje cyfrowy model sieci logistycznej

Operator ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie i Politechniką Warszawską stworzył Konsorcjum Naukowo-Badawcze, którego ...

Francja zamknęła granicę z Wielką Brytanią

Od północy w niedzielę, Francja zamyka granicę z Wielką Brytanią na co najmniej 48 ...

Włochy odcięte od transportu

Załamała się wymiana handlowa Europy z Włochami. Sytuację przewoźników pogarsza spadek przewozów kontenerów. Włochy ...

UOKiK oskarża dilerów ciężarówek DAF o budowanie kartelu

Dzielenie rynku, ustalanie cen, ustawianie przetargów – takie zarzuty wobec czterech polskich firm i ...