Dobre pierwsze półrocze na rynku magazynowym

W pierwszym półroczu wskaźnik pustostanów wzrósł do 7 proc. ale ceny pozostały na stałym poziomie 3,8 euro miesięcznie.

W pierwszej połowie roku deweloperzy wynajęli 2,3 mln mkw magazynów (wzrost o 26 proc.), z tego 1,3 mln w drugim kwartale, oblicza firma doradcza Cushman & Wakefield. Zwraca ona uwagę, że 74 proc. całkowitego popytu w pierwszej połowie roku stanowiły nowe u mowy i ekspansje, a tylko 26 proc. przypadło na renegocjacje umów.

Czytaj więcej w: Świetna sprzedaż ciężarówek w lipcu

Największą aktywność najemców zanotowano na rynku warszawskim (411 tys. mkw), Górnym Śląsku (387 tys. mkw) i w Polsce centralnej (377 tys. mkw). Za tymi dobrymi wynikami kryją się jednak często preferencyjne warunki, polegające np. na obniżeniu kosztów w zamian za przedłużenie umowy.

Raport Cushman & Wakefield podkreśla, że czynsze bazowe utrzymały się na stabilnym poziomie 2,5-3,8 euro za mkw za miesiąc w przypadku modułów w dużych magazynach po 4-4,25 euro za moduły zlokalizowane w dużych aglomeracjach. C&W przypuszcza, że duża konkurencja wśród deweloperów zapobiegnie wzrostowi cen.

Czytaj więcej w: Powstanie suchy port w Emilianowie

W drugim kwartale roku deweloperzy oddali do użytku 0,6 mln mkw nowych magazynów i łącznie w pierwszej połowie roku ponad 1 mln mkw. Ponad dwie trzecie przypadło na Warszawę i okolice, Wrocław i Górny Śląsk. W czerwcu w budowie znajdowało się 1,9 mln mkw (60 proc. ma umowy najmu) i wkrótce zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczą 20 mln mkw.

Wskaźnik pustostanów na koniec czerwca wyniósł 7 proc.  i był o 0,4 pkt. proc. mniejszy niż na koniec pierwszego kwartału, ale wyższy od wskaźnika na koniec czerwca 2019 roku, gdy zanotowano 5,6 proc.

C&W ocenia, że długofalowe prognozy dla sektora magazynowego w Polsce są pomyślne z uwagi na wskaźniki makroekonomiczne oraz rozwój e-handlu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ciężarówki mogą poruszać się w Wielką Sobotę

Ministerstwo Infrastruktury zniosło zakaz tylko na jeden dzień. Przewoźnicy uważają, że transport powinien być ...

Z motoryzacji do medycyny

Dostawcy przemysłu samochodowego szukają nowych rynków. Spowodowane pandemią wielotygodniowe przestoje producentów samochodów postawiły w ...

W samolotach przesyłki ekspresowe zajmują miejsca pocztowych

Logistyczne koncerny notują rekordy w towarowych lotach czarterowych. IATA oraz Universal Postal Union ostrzegają, ...

Bezpieczniej na kolei

Rok 2018 okazał się wyjątkowo bezpieczny na kolejach, także polskich. Koleje zanotowały w 2018 ...

TRAKO 2019 | Pasażerowie wracają na kolej i domagają się nowości

Wygodne fotele, klimatyzacja, gniazdko do podłączenia laptopa lub ładowarki do telefonu. To wszystko w ...

Zawodowi kierowcy w kiepskim stanie

Prowadzący ciężkie samochody są w coraz gorszej kondycji zdrowotnej. Ponad 80 proc. badanych kierowców zawodowych ...