Wielkie przejęcie na rynku magazynów

Singapurski państwowy fundusz majątkowy kupił dewelopera i zarządcę nieruchomości logistycznych za 2,4 mld euro.

P3 Logistic Parks był własnością znanych graczy na rynku nieruchomości komercyjnych: TPG Real Estate i jego partnera Ivanhoe Cambridge. Teraz nowym właścicielem P3 został GIC – singapurski państwowy fundusz majątkowy, który podpisał ostateczną umowę kupna firmy.

Transakcja opiewa na 2,4 mld euro i jest największą na europejskim rynku nieruchomości w tym roku. Musi jednak zostać zatwierdzona przez organy regulacyjne. Powinna zostać zamknięta do końca 2016 r.

3,3 mln w portfelu

Przypomnimy: TPG Real Estate i Ivanhoe Cambridge nabyły P3 w 2013 r. Grupa rozrosła się do jednej z największych platform logistycznych i deweloperskich w Europie – z 3,3 mln mkw. w portfolio.

W ciągu ostatnich trzech lat P3 zakończyło serię przejęć na rynkach europejskich. Obecnie obejmuje ono 163 magazyny, w 62 lokalizacjach, w dziewięciu krajach. P3 zakończyło też niedawno proces długoterminowego refinansowania w wysokości 1,4 mld euro.

– Ze wsparciem TPG Real Estate i Ivanhoe Cambridge udało nam się znacznie rozszerzyć działalność na naszych głównych rynkach, stać się liderem na rynku, a także wyraźnie wyróżnić się jako firma zorientowana na klienta – komentuje Ian Worboys, CEO w P3. – Jesteśmy podekscytowani perspektywą współpracy z jednym z największych państwowych funduszy GIC. Długoterminowa strategia inwestycyjna GIC jest bardzo zbliżona do naszego podejścia, jako długoterminowego właściciela i dewelopera wysokiej jakości aktywów

11 projektów w budowie

Ian Worboys, podkreśla, że dzięki wsparciu swojego nowego akcjonariusza, P3 jest dobrze przygotowane, aby przejść do następnego etapu rozwoju z bankiem gruntów o potencjale zabudowy do 1,4 mln metrów kwadratowych.

Obecnie, w budowie jest 11 nowych inwestycji, stanowiących 300 tys. metrów kwadratowych, których zakończenie zaplanowane jest do końca roku.

– Wierzymy, że P3 będzie kontynuowało silny wzrost dzięki zróżnicowanemu portfelowi nieruchomości i znacznemu bankowi ziemi. Jesteśmy przekonani o długoterminowym potencjale sektora logistycznego w Europie i czekamy z niecierpliwością na dalsze możliwości rozbudowy tej platformy z bardzo zdolnym zespołem zarządzającym P3. Doświadczenie GIC w inwestowaniu w logistykę globalnie pozwala nam wnieść dodatkową wartość do tej współpracy – powiedział Lee Kok Sun, dyrektor inwestycyjny w GIC Real Estate.

Kim są strony transakcji:

P3 to właściciel, deweloper i zarządca europejskich obiektów logistycznych. Ma 163 magazyny w całej Europie (o średniej wieku 8,4 r.) oraz łącznej powierzchni ponad 3,3 mln mkw. na terenie 9 krajów, a także bank gruntów z planem zagospodarowania przestrzennego dla ponad 1,4 mln metrów kwadratowych do potencjalnej zabudowy.

GIC jest globalną firmą inwestycyjną zarządzająca aktywami o wartości ponad 100 mld dolarów. Założona w 1981 r., aby zabezpieczyć przyszłość finansową Singapuru, firma zarządza rezerwami walutowymi Singapuru. GIC ma projekty w ponad 40 krajach i inwestuje na rynkach rozwijających się od ponad dwóch dekad. Zatrudnia ponad 1300 osób w 10 biurach w najważniejszych centrach finansowych na całym świecie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Magazyny poszły na rekord

Na przemysłowo-magazynowy rynek inwestycyjny popłynęło w ubiegłym roku 1,84 mld euro. To dwa razy ...

Raben przejął Fenthols&Sandmann

Raben umacnia się w Niemczech i 5 listopada wykupił drugą połowę akacji grupy Fenthols ...

Pierwszy dzień blokady

Trzykrotnie więcej osób wyjechał z Polski na wschód niż wjechało z tego kierunku. Straż ...

Sytuacja na granicach opanowana

Zniknęły kolejki tirów na granicy, ruch odbywa się na bieżąco. Dzisiaj jest zdecydowana poprawa ...

Koniec eldorado polskich transportowców

Maleje ich udział w europejskich przewozach drogowych. Branża transportu drogowego złapała zadyszkę. Na kluczowym ...

Pandemia rozpędziła branżę kurierską

Wojciech Kliber, wiceprezes spółki Sendit, ocenia jak branża kurierska daje sobie radę w okresie ...