Madejak: Polska staje się magazynem Europy

E-commerce jest jednym z dominujących trendów na rynku nieruchomości magazynowych – mówi Maciej Madejak, dyrektor działu rozwoju biznesu w Goodman Polska.

W 2016 r. osiągnęliśmy poziom 10 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. – Planujemy, że ten rok będzie kolejnym rekordowym w naszej branży – mówił Madejak. – Patrząc od momentu kryzysu na świecie, widać, że ten rynek zaczął się bardzo dynamicznie rozwijać w Polsce. Wiele firm od 2008 r. zaczęło szukać zmian, oszczędności i Polska stała się dla nich furtką na pozbycie się pewnych problemów. Od tego momentu rosną i będą nadal rosły – dodał.

Gość zaznaczył, że ostatni rok zamknął się z 10 proc. wzrostem na rynku nieruchomości magazynowych i w 2017 r. możemy spodziewać się podobnego skoku. – Ten rozwój jeszcze przez kilka lat będzie się odbywał – prognozował.

Madejak przyznał, że jeszcze dużo nam brakuje, żeby osiągnąć poziom Holandii czy Niemiec. – Polska pełni w chwili obecnej rolę przystanku, hubu na Europę, bo bardzo wiele firm będzie obsługiwać teren Europy Zachodniej z Polski – mówił.

– Polska staje się magazynem Europy. Nieruchomości magazynowe mogą pełnić różne funkcje, jak produkcja, składowanie, konfekcjonowanie. Bardzo dużo jest specjalistycznych budynków – tłumaczył.

Wyjaśnił, że e-commerce jest jednym z dominujących trendów na tym rynku. Drugim rynkiem jest sektor spożywczy. – Budujemy jeden z największych budynków dla Zalando. To jest ponad 130 tys. m kw. pod Szczecinem – podał przykład.

Madejak przyznał, że Łódź stała się dużym hubem. – Wszystkie te rynki, które już są dostępne poprzez autostradę, są rozwijane na bieżąco. Cała ściana wschodnia, która potrzebuje dokończenia kilku inwestycji (Lublin, Białystok), to są nowe rynki, które będą pilnie obserwowane przez deweloperów i klientów – mówił.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mafie żerują na małych firmach transportowych

Nielegalni pośrednicy wykradają przewoźnikom 13 mld zł rocznie niepłacąc za usługi. Sądy są bezradne. ...

Dobre wieści dla transportu. Przemysł wznawia produkcję

Kończy się posucha dla firm transportowych. Rusza przemysł samochodowy. Pod koniec marca zamarła produkcja ...

OT Logistics łączy firmy z grupy

Fuzja objęła spółki spedycyjne C.Hartwig Gdynia i Sealand Logistics. Jej celem jest m.in. usprawnienie ...

Dachser w Polsce z rekordowymi obrotami

Spółka zwiększyła w ostatnim roku przychody o 10 proc. do pół mld zł. Dachser ...

Rząd dopłaci do elektrycznych furgonów i taksówek

Auta zakupione po 1 stycznia tego roku kwalifikują się do dopłat. Narodowy Fundusz Ochrony ...

200 lat administracji drogowej

Choć administracja drogowa ma już 200 lat, dopiero w ostatnich dwóch dekadach powstaje zupełnie ...