Wnioski o wydanie wiz krajowych można składać po wcześniejszym umówieniu terminu złożenia wniosku za pośrednictwem strony  https://visa.vfsglobal.com/pol/pl/pol/

Wnioski o wydanie wiz należy złożyć w punkcie przyjmowania wniosków wizowych, zgodnym z wcześniejszą wybraną rejestracją, zlokalizowanym w:

- Warszawie, przy ul. Al. Jerozolimskie 181B (parter, wejście B-1), w godzinach od 8.30 do 16.30

- Poznaniu, przy ul. Franciszka Ratajczaka 19 (parter), w godzinach od 8.30 do 16.30

- Lublinie, przy ul. Tomasza Zana 39A (4 piętro), w godzinach od 8.30 do 16.30

MSZ spodziewa się dużego zainteresowania i ostrzega, że czas oczekiwania na rejestrację może być wydłużony.  

Czytaj więcej

Polscy przewoźnicy dostali już milion euro zwrotu maut w Niemczech

Możliwość wydania wizy krajowej w Polsce jest efektem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Sprawa Zagranicznych podpisanego 16 sierpnia 2022 roku. Resort podkreśla, że wprowadzone rozwiązanie ma charakter nadzwyczajny. 

Z nowego rozwiązania zadowolona jest branża. - O takie rozwiązanie zabiegaliśmy od dłuższego czasu. Dla przedsiębiorców, to ważne ułatwienie, ponieważ zatrudnieni przez nich kierowcy z Białorusi i Ukrainy, którym kończy się w polska wiza, nie będą musieli już wracać do swoich krajów. Teraz będą mogli składać wnioski o wydanie kolejnej wizy w Polsce. Szkoda tylko, że to rozwiązanie ma funkcjonować jedynie do końca bieżącego roku – zaznacza dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Zrzeszeniu Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Piotr Mikiel. 

Międzynarodowi kierowcy z Białorusi i Ukrainy stanowią w Polsce ponad jedną trzecią tej grupy zawodowej, a ich udział rośnie. W pierwszych siedmiu miesiącach 2022 roku Biuro Transportu Międzynarodowego zarejestrowało 58,8 tys. wniosków o wydanie świadectwa kierowcy, o ponad 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Na koniec lipca 2022 roku w obrocie prawnym znajdowało się ponad 152,2 tys. świadectw kierowcy, w tym 147,7 tys. należało do obywateli Białorusi i Ukrainy.