Elektryczne ciężarówki Volvo przez 4-6 lat będą wozić ładunki między fabrykami Ikea w województwie lubuskim. Raben Transport zakupi elektryczne ciągniki Volvo FM, które będą współpracowały z 24-tonowymi naczepami. – Dla Grupy Raben projekt z IKEA i Volvo jest pierwszym krokiem w procesie dekarbonizacji floty własnej, prowadzącym do realizacji ambitnych planów redukcji CO2. Jest to pierwszy tego typu projekt - uruchomienia elektrycznej ciężarówki współpracującej z 24-tonową naczepą w Raben, ale także jeden z pierwszych takich projektów w Europie i pierwszy w Polsce – podkreśla dyrektor ds. Transportu Krajowego, Raben Transport Andrzej Wardzyński.
Ładowarki w fabryce
Firmy zainicjowały projekt w styczniu. Pierwszy zestaw otrzyma rejestrację we wrześniu i w październiku ruszy na trasę. – Będzie kursował między dwoma fabrykami IKEA Industry Zbąszynek w Polsce: w Zbąszynku i w Babimoście. Odległość między dwoma fabrykami wynosi ok. 12 km. Jednym z najważniejszych celów projektu jest zapewnienie jak największej efektywności pracy pojazdu elektrycznego, w związku z tym zakładamy, że średnio na jedną ciężarówkę przypada 14 kursów dziennie. Tygodniowo, w sumie jest to średnio około 70 kursów i ponad 300 kursów miesięcznie. Natomiast jeśli jest to okres szczytowy i jest taka potrzeba, to może być nawet 100 kursów realizowanych dziennie. Proces będzie realizowany w trybie ciągłym, od poniedziałku 06:00 do soboty 14:00 – opisuje Key Account Supervisor, Raben Transport Joanna Górna.
Czytaj więcej
Tegoroczne nagrody dziennika Rzeczpospolita dla wyróżniających się podmiotów branży TSL już w rękach przedsiębiorców.
Dodaje, że Volvo dostarczy kolejne samochody w drugiej połowie roku i (jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem) ostatnie w 2024 roku. Raben planuje używanie tych ciężarówek 4-6 lat. Pierwsza ładowana będzie tylko w Zbąszynku. Druga stanie w Babimoście. – Docelowa ilość ładowarek będzie uzależniona od ewaluacji projektu i zwiększania ilości aut elektrycznych – tłumaczy Górna.
Ładowarki staną na terenie fabryk Ikei. – Ciężarówki będą ładowane w zakładach produkcyjnych za pomocą energii elektrycznej pochodzącej z certyfikowanego odnawialnego źródła zewnętrznego. Ikea Industry Zbąszynek jest również w trakcie realizacji instalacji fotowoltaicznej o mocy 19 MW - jednej z największych farm słonecznych w Europie na potrzeby własne fabryki – zaznacza dyrektorka generalna IKEA Industry Małgorzata Dobies-Turulska. – Ładowarka będzie miała moc 150kW. Będziemy testować różne rozwiązania, więc na chwilę obecną nie deklarujemy wyboru danej marki – stwierdza dyrektorka.