Z obliczeń ING dokonanych na podstawnie danych GUS wynika, że w 2021 roku jedna osoba w gospodarstwie domowym konsumowała 3,95 kg owoców miesięcznie, 7,43 kg warzyw, natomiast spożycie serów i twarogów wyniosło 0,97 kg.
Na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB (IERiGŻ) ING wylicza, że roczne bilansowe spożycie mięsa w Polsce wyniosło w 2021 roku 76,5 kg. IERiGŻ prognozuje w 2022 r. dalszy spadek konsumpcji mięsa. Za przyczynę wskazuje m.in. rosnące ceny, które na koniec bieżącego roku mogą być kilkadziesiąt procent wyższe niż w 2021 roku.
Podwyżki o 200–400 proc.
Producenci żywności obawiają się, że spadki mogą objąć także pozostały asortyment, a to za sprawą rosnących cen energii elektrycznej. Producent marchwi „Dzida Produkt” z Goczałkowic-Zdrój ma chłodnie, których praca gwałtownie podrożała. Podwyżki cen prądu sięgnęły 400 proc. i zmuszą one do drastycznych podwyżek cen warzyw.
Czytaj więcej
Podczas Gali Liderzy Logistyki 25 sierpnia redakcja Rzeczpospolitej nagrodziła wyróżniające się podmioty branży TSL.
Podwyżki cen prądu są szczególnie dotkliwe dla przedsiębiorstw, które mają mroźnie. – W porównaniu ze styczniem br. obecnie energia zdrożała już o ponad 200 proc., a w przyszłym roku planowane są kolejne podwyżki. To jednak niejedyne wzrosty cen, z jakimi się mierzymy. Warto wspomnieć również o wzrostach cen palet (aż o 260 proc. r./r.) i folii (o 26 proc. r./r.). Nie bez znaczenia był również wzrost wynagrodzenia minimalnego o 15 proc. – wymienia prezes zarządu Frigo Logistics Kristof Verbruggen.