W tym roku gorsza jakość oleju napędowego

Fot DAF

W tym roku pogorszyła się jakość oleju napędowego sprzedawanego na stacjach paliw.

Od stycznia do końca kwietnia 2021 r. Inspekcja Handlowa pobrała do badań 532 próbki paliw ciekłych, w tym 248 próbki benzyn i 284 próbki oleju napędowego. Do tej pory inspektorzy stwierdzili, że 12 próbek paliw ciekłych nie spełnia wymagań jakościowych. Stanowi to 2,26 proc. zbadanych próbek. Większość to olej napędowy. Wszystkie pobrane w tym okresie próbki gazu (LPG) spełniały wymagania jakościowe.

W przypadku ON aż 3,52% próbek nie spełniało wymogów jakościowych. Inspektorzy zakwestionowali stabilność utleniania (liczoną w czasie oraz w gramach na m3) oraz temperaturę zapłonu.

W 2021 r. do UOKiK wpłynęły 3 sprawy z kontroli przeprowadzonych przez wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej w 2021 r., w których kontrola wykazała paliwo niespełniające wymagań jakościowych i w których Prezes UOKiK wyda decyzje zobowiązujące przedsiębiorców do zwrotu kosztów przeprowadzonych badań laboratoryjnych – obecnie sprawy te są w toku.

W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa zakwestionowała 1,88 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych. To minimalnie więcej niż w 2019 roku (1,86 proc.). – W efekcie monitorowania polskiego rynku paliw ciekłych z roku na rok poprawia się ich jakość. Od kilku lat nieprawidłowości jakie wykrywamy oscylują na poziomie poniżej 4 proc. W 2020 roku norm nie spełniało tylko niespełna 2 proc. próbek benzyn i oleju napędowego pobranych na stacjach paliwowych. Nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny niż oleju napędowego – mówi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pakiet Mobilności na ostatniej prostej

Kluczowe dla przewoźników międzynarodowych nowelizacje mogą być uzgodnione jeszcze w tym roku. 3 października ...

TRAKO 2019 | Czas dużych prędkości

Polskie koleje czeka budowa szlaków przystosowanych do dużej szybkości. Komisja Europejska w maju 2018 ...

Rosną kolejki tirów na granicy białoruskiej

Kolejki na granicach kosztują polskich przewoźników setki mln euro strat. Straż Graniczna informuje, że ...

Rząd przyznał pomoc przewoźnikom autokarowym

Premier Morawiecki zapowiedział Tarczę Finansową PFR 2.0. Ma zapewnić wsparcie małym i średnim przedsiębiorcom. ...

Możliwe będzie czasowe wycofanie z eksploatacji aut osobowych

Rząd przygotowuje ułatwienia w procedurach rejestracyjnych samochodów. Czasowo wycofać z użytkowania można ciągniki siodłowe, ...

Przesyłka dostarczona z prędkością 350 km/h

Chiny przygotowują sieć szybkich połączeń kolejowych dla przesyłek ekspresowych. Prototyp pierwszego na świecie towarowego ...