Trilog z małymi szansami na sukces

Wieczorem 11 grudnia rozpocznie się kolejny trilog w sprawie Pakietu Mobilności.

Negocjacje, które będą toczyć się za zamkniętymi drzwiami, zaplanowane są na noc z 11 na 12 grudnia. – Po fiasku ostatniego trilogu (kwestia rozbiła się głównie o okres referencyjny odbioru odpoczynków dla kierowców, ale także o konieczność powrotu ciężarówki do kraju siedziby), nie jestem w stanie powiedzieć jak zakończy się ta runda – zastrzega poseł Elżbieta Łukacijewska. Przypuszcza, że naciski polityczne na pewno są niemałe. – Po zmianie na stanowisku komisarza spodziewam się, że nie będzie dążenia do porozumienia za wszelką cenę – zaznacza Łukacijewska.

Dodaje, że negocjacje zostały zerwane przez prezydencję fińską i to po ich stronie leży wypracowanie nowego kompromisu. – Na pewno dobrym rozwiązaniem byłoby cofnięcie Pakietu do Komisji, będę to proponować – obiecuje Łukacijewska.

Udział w trilogu wezmą reprezentanci Komisji Europejskiej, a także wybrani przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Prace nad lex specialis (czyli zasadami regulującymi delegowanie kierowców) prowadzi czeska europosłanka Kateřina Konečná, a nad rozporządzeniem w sprawie czasu jazdy i odpoczynków europosłanka Henna Virkunnen z Finlandii. Sprawozdawcą do rozporządzeń dotyczących dostępu do rynku i zawodu przewoźnika jest niemiecki europoseł Ismail Ertug.

W negocjacjach udział bierze także dwóch polskich europosłów: Elżbieta Łukacijewska z PO oraz Kosma Złotowski z PiS. Państwa członkowskie będą reprezentowane przez Prezydencję Fińską.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Debata o kształceniu kierowców przez firmy oraz szkolnictwo publiczne

Skąd brać kierowców?

Deficyt kierowców zmusza do uruchomienia różnych form kształcenia chętnych do wykonywania tego zawodu. Ten ...

Ruch pojazdów ciężkich wrócił do normy

Jedynie ruch samochodów osobowych jest o jedną siódmą mniejszy od normalnego. Od 1 do ...

Blockchain zautomatyzuje logistykę?

Technologia tzw. łańcucha bloków można zrewolucjonizować łańcuch dostaw. Blockchain, bo o niej mowa, dotychczas ...

Protest przeciwko protestowi: w obronie Ubera

W mediach społecznościowych skrzykują się przeciwnicy ograniczania pośredników w przewozach, takich jak np. Uber ...

Kolej Plus

Posłowie przyjęli 9 stycznia nowelizację ustawy o transporcie kolejowym, która wprowadza Program Uzupełniania Lokalnej ...

Regesta wynajmuje więcej magazynów w Tychach

Operator logistyczny wynajął dodatkowe 10,7 tys. m kw powierzchni magazynowej w Tychach. Regesta już ...