Czterech armatorów zajmujących się transportem kontenerowym: Mediterranean Shipping Company (MSC), Maersk, Hapag-Lloyd i Ocean Network Express (ONE) założyło w kwietniu w Amsterdamie stowarzyszenie Digital Container Shipping Association (DCSA). Stowarzyszenie w swej działalności, skupi się na standaryzacji, digitalizacji i interoperacyjności w transporcie kontenerowym. Pierwszym zadaniem jest opracowanie standardów wymiany danych. Celem jest także ujednolicenie procesów. Wyniki prac będą publikowane i dostępne za darmo.

""

fot. AdobeStock

logistyka.rp.pl

Standardy technologii informacyjnej mają ułatwić klientom korzystanie z transportu morskiego i zwiększyć wydajność linii żeglugowych. Prezes Maersk Thomas Bagge będzie kierował DCSA, zaś szefem rady nadzorczej dyrektor informatyki MSC Andre Simha. DCSA ma za zadanie działać na korzyść całej branży przewozów kontenerowych, stąd wybór siedziby padł na Holandię. Stowarzyszenie chce uniknąć jakichkolwiek podejrzeń faworyzowania konkretnych firm.

Plan utworzenia neutralnego stowarzyszenia non-profit dla przewoźników oceanicznych został ogłoszony w listopadzie 2018 roku. Organizacja ukonstytuowała się po uzyskaniu w marcu 2019 roku zgody Federalnej Komisji Morskiej (FMC). Dwóch kolejnych armatorów jest zainteresowanych przystąpieniem do organizacji