Fracht lotniczy lekko w dół

Cały czas maleje popyt na lotnicze przewozy ładunków.

Publikacja: 09.01.2020 09:17

Fracht lotniczy lekko w dół

Foto: fot. AdobeStock

W listopadzie lotnicze przewozy ładunków w tonokilometrach zmalały o 1,1 proc. w stosunku do tego samego miesiąca 2018 roku, wynika z danych International Air Transport Association (IATA). Jest to trzynasty miesiąc z rzędu malejących przewozów.

Pomimo spadku, listopad był najlepszym w ostatnich ośmiu miesiącach, z najniższym tempem spadku notowanym od marca 2019. Mała dynamika spadku wynika m.in. z rosnącego znaczenia ważnych dla e-handlu wydarzeń jak „czarny piątek” oraz „dzień singla”.

IATA podkreśla, że choć międzynarodowy e-handel rośnie, to wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami ma wpływ na międzynarodową wymianę, której spadek odczuwają lotniczy przewoźnicy.

Wyrażona w tkm zdolność przewozowa wzrosła w listopadzie o 2,9 proc.; był to 29 miesiąc z rzędu, w którym podaż wyprzedziła popyt. – Lotnicze przewozy w listopadzie wyglądały nieco lepiej. Spadek o 1,1 proc. wygląda dużo lepiej niż redukcja o 3,5 proc. zanotowana w październiku 2019 roku. Jednak trzeci kwartał jest tradycyjnie najważniejszy dla przewoźników, zatem spadek popytu sprawił branży zawód. Dobrymi wieściami jest ocieplenie pomiędzy Chinami i USA, ale przed nami nadal długa droga, jeżeli mamy spełnić prognozę 2-procentowego wzrostu w 2020 roku – uważa dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac.

Największy spadek popytu zanotowali przewoźnicy na trasach w Azji i Pacyfiku (-3,7 proc.), Ameryce Południowej (-3,4 proc.) i Bliskim Wschodzie (-3 proc.). W Europie, która zajmuje 23,3 proc. globalnego rynku przewozów lotniczych, popyt wzrósł o 2,6 proc. W Ameryce Północnej, mającej podobny udział, popyt zmalał o 1,1 proc.

Dla branży kluczowy jest region Azji, stanowiący 35,4 proc. światowego rynku.

Do IATA należy 290 linii lotniczych, które mają 82 proc. przewozów.

Przewozy
Na drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przewozy
Adriatyckie portowe tygrysy
Przewozy
Boom eksportowy polskiej żywności: czy trend będzie trwały?
Przewozy
Ceny spadają szybciej niż przewozy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Przewozy
Prognozy dla rynku TSL na 2023 rok. Spowolnienie we wszystkich sektorach