Jassy kupiły tramwaje Pesy za 130 mln zł

Urząd Miasta Jassy i Pesa Bydgoszcz podpisały umowę na dostawę 16 tramwajów typu Swing.

Publikacja: 19.06.2020 09:46

Jassy kupiły tramwaje Pesy za 130 mln zł

Foto: logistyka.rp.pl

Przetarg zorganizowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Administracji Publicznej Rumunii. Producent zaoferował pojazd 122 NaŁ-10, odpowiednio zmodyfikowany i dopasowany dla potrzeb rumuńskiego klienta.

Klasyczny i sprawdzony w wieloletniej eksploatacji 5-cio członowy pojazd z rodziny Swing o długości 30 metrów oferuje użytkownikowi 100 proc. niskiej podłogi. Może zabrać do 240 pasażerów, w tym prawie 60 na miejscach siedzących. Pojazd jest ekologiczny, a niskie zużycie energii potwierdzone zostało testem SORT2. Tramwaj będzie wyposażony w  nowoczesne systemy sterowania, diagnostykę on line, monitoring video. – To kolejna po Cluj umowa na dostawę tramwajów w Rumunii. Dla nas to bardzo ważny kontrakt, chcemy bowiem rozwijać obecność Pesa na rynku tramwajowym w Europie – podkreśla prezes zarządu Pesa Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski.

Pesa zrealizuje dostawy pojazdów w okresie 22 miesięcy od daty podpisania umowy. – Pierwszy tramwaj zostanie dostarczony już w drugiej połowie 2021 roku – zaznacza reprezentant Pesa na rynku rumuńskim Hanna Wiśniewska – Sirbu.

Czytaj więcej w: Kraków kupuje kolejne tramwaje Stadlera

Burmistrz Jassy Mihai Chirica przypomina, że Jassy to historyczna stolica Rumunii i miasto, które jako pierwsze wprowadziło elektryczny transport publiczny 122 lata temu.

Pierwsze tramwaje do Rumunii Pesa dostarczyła w 2012 roku. Są to 4 pojazdy typu Swing 120Nc zamówione przez Przedsiębiorstwo Transportu Publicznego w Cluj – Napoca.

Pesa jest jednym z największych producentów tramwajów w Europie. Ponad 700 wyprodukowanych w Bydgoszczy tramwajów wozi mieszkańców Moskwy, Kijowa, Sofii, Seged, Cluj i Kaliningradu oraz Warszawy, Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Bydgoszczy, Torunia, Szczecina, Częstochowy, Łodzi, Katowic, Gorzowa Wielkopolskiego i Elbląga.

Czytaj więcej w: W drugim podejściu SKM wybrała Newag

Pomimo trudności związanych ze skutkami epidemii Covid-19 firma realizuje dostawy kolejnych pojazdów dla Kijowa, Sofii, Gdańska, Tramwajów Śląskich i Częstochowy. W kwietniu i maju Pesa przekazała kolejne osiem pociągów do Niemiec, a dostawy dla DB mają zakończyć się we wrześniu. Do Włoch wyjechały już 4 z 14 zamówionych dodatkowo przez Trenitalia pojazdów ATR220Tr. Pod koniec maja dostarczono czwarty pojazd zamówiony przez Kolej Białoruską.

Przewozy
Na drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw
Przewozy
Adriatyckie portowe tygrysy
Przewozy
Boom eksportowy polskiej żywności: czy trend będzie trwały?
Przewozy
Ceny spadają szybciej niż przewozy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Przewozy
Prognozy dla rynku TSL na 2023 rok. Spowolnienie we wszystkich sektorach