Volvo z tabletem

Volvo odnowiło gamę ciężarówek. Mają aktywne tempomaty i tablet na desce rozdzielczej.

Publikacja: 07.10.2020 13:27

Volvo z tabletem

Foto: Fot. Volvo

Po raz pierwszy w historii, marka jednocześnie zaprezentowała 4 nowe modele: FM, FMX, FH i FH16. Najpoważniejsze zmiany zaszły w modelach Volvo FM i Volvo FMX, które otrzymały nową kabinę. Objętość jej wnętrza wzrosła nawet o jeden metr sześcienny, zapewniając dzięki temu większy komfort i więcej miejsca do pracy.

Wygodniej i przestronniej

Dolna leżanka w kabinie sypialnej jest umieszczona wyżej niż poprzednio, co zapewnia większy komfort i pozwala uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania pod spodem. Kabina dzienna ma na tylnej ścianie nowy 40-litrowy schowek z wewnętrznym oświetleniem. Komfort kabiny zwiększa lepsza izolacja chroniąca przed zimnem, gorącem i hałasem, a sterowana czujnikiem klimatyzacja z filtrem węglowym zapewnia dobrą jakość powietrza w każdych warunkach, jak obiecuje producent.

""

9-calowy ekran na desce rozdzielczej może służyć do kontaktów z dyspozytorem. Fot. Volvo Trucks

logistyka.rp.pl

Nowe modele zapewniają lepszą widoczność dzięki większym oknom, obniżonej linii drzwi i nowym lusterkom. Po włączeniu prawego kierunkowskazu na 9-calowym monitorze pokaże się obraz z bocznej kamery, która da kierowcy dobry widok na to, co dzieje się wzdłuż samochodu.

Aktywny tempomat

Bezpieczeństwo zostało zwiększone dzięki reflektorom z aktywnymi światłami mijania w Volvo FH i Volvo FH16. Ten system automatycznie wyłącza wybrane segmenty świateł drogowych LED, kiedy samochód ciężarowy zbliża się do innych pojazdów.
Jazdę ułatwia tempomat adaptacyjny (ACC) działający przy wszystkich prędkościach aż do 0 km/h oraz tempomat sterujący prędkością przy zjeździe ze wzniesienia (tempomat zjazdowy), który załącza hamulce kół, jeśli do utrzymania stałej prędkości przy zjeździe potrzebna jest dodatkowa siła hamowania. Standardowe wyposażenie nowych samochodów ciężarowych stanowi obecnie Elektronicznie Sterowany Układ Hamulcowy (EBS) konieczny do działania takich funkcji jak Układ Ostrzegający o Niebezpieczeństwie Kolizji z funkcją Hamowanie Awaryjne oraz Układ Stabilizacji Toru Jazdy. Jako opcja jest dostępny Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z takimi systemami bezpieczeństwa jak Układ Monitorowania Pasa Ruchu i wspomaganie stabilności. Układ rozpoznawania znaków drogowych wykrywa takie znaki, jak ograniczenie wyprzedzania, rodzaj drogi i ograniczenie prędkości, i wyświetla je na wyświetlaczu zestawu wskaźników.

Dodatkowo tablet na desce rozdzielczej

Kierownicę można pochylić, fotel prowadzącego ma szerszy zakres regulacji, nowa jest także deska rozdzielcza z odnowiona kolorystyką i elementami wyposażenia, w tym klawiszami na kierownicy.

""

Dostawy nowych modeli rozpoczną się w marcu przyszłego roku. Fot Volvo

logistyka.rp.pl

Wyświetlacz zestawu wskaźników jest całkowicie cyfrowy, z 12-calowym ekranem, który znacznie ułatwia kierowcy wybranie aktualnie potrzebnych informacji. W miejscu łatwo dostępnym dla kierowcy znajduje się 9-calowy wyświetlacz dodatkowy (przypominający tablet) obsługujący system Infotainment, nawigację, informacje na temat transportu oraz pokazującymi obraz z kamer monitorujących. Tymi funkcjami można sterować przyciskami na kierownicy, głosowo lub bezpośrednio za pośrednictwem ekranu dotykowego i panelu sterowania.

Oszczędniejsze silniki

Volvo promuje turbowspomagany silnik D13TC, który według zapewnień producenta jest o 13 proc. oszczędniejszy od dotychczasowych silników. Już co piąty nabywca odebrał FH z takim silnikiem, w zamówieniach ten diesel ma już 40 proc., a centrala Volvo przypuszcza, że odsetek sięgnie 70 proc. W znakomitej większości są to silniki 460-konnne. W ofercie jest także odmiana 500-konna.

""

Silnik D13K połączony z dwusprzęgłową skrzynią, która praktycznie eliminuje ryzyko poślizgu kół podczas jazdy na śliskiej nawierzchni. Fot Volvo

logistyka.rp.pl

Dostępne są również wersje gazowe (LNG i CNG). W przeciwieństwie do konkurencji (Scania oraz Iveco), wersje gazowe pracują w cyklu wysokoprężnym, a ON używany jest tylko do inicjacji zapłonu.

Samochody już można zamawiać, a dostawy rozpoczną się na koniec marca przyszłego roku.

Po raz pierwszy w historii, marka jednocześnie zaprezentowała 4 nowe modele: FM, FMX, FH i FH16. Najpoważniejsze zmiany zaszły w modelach Volvo FM i Volvo FMX, które otrzymały nową kabinę. Objętość jej wnętrza wzrosła nawet o jeden metr sześcienny, zapewniając dzięki temu większy komfort i więcej miejsca do pracy.

Wygodniej i przestronniej

Pozostało 90% artykułu
Przewozy
Na drodze do zrównoważonego łańcucha dostaw
Przewozy
Adriatyckie portowe tygrysy
Przewozy
Boom eksportowy polskiej żywności: czy trend będzie trwały?
Przewozy
Ceny spadają szybciej niż przewozy
Przewozy
Prognozy dla rynku TSL na 2023 rok. Spowolnienie we wszystkich sektorach
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?