Jeszcze nigdy nie było w budowie tylu magazynów

Popyt na magazyny rośnie za sprawą e-handlu i logistyki.

Publikacja: 20.11.2021 13:02

Jeszcze nigdy nie było w budowie tylu magazynów

Foto: Panattoni

Cushman & Wakefield podlicza, że w III kw. 2021 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowych wyniosły 23 mln mkw., co oznacza wzrost o 13% względem zeszłego roku. – Pomimo dużej podaży i dodatkowo prawie czterech milionów metrów kwadratowych będących w budowie, poziom pustostanów wynosi jedynie 5% a popyt netto zarejestrowano na poziomie 75% popytu brutto, który wyniósł aż 1,6 mln mkw – wskazuje Damian Kolata, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency, Poland, Head of E- Commerce, CEE. 

Zauważa, że pomimo wzrostu kosztów inwestycji deweloperskich poziom czynszów pozostaje stabilny. 

Tłumaczy, że wpływ na tak dobre wyniki miał dalszy wzrost e-commerce, który według wszelkich prognoz i badań nadal będzie rozwijał się corocznie w tempie dwucyfrowym. – Poza tym, zerwanie globalnych łańcuchów dostaw, długi czas oczekiwania na dostawy wielu dóbr, począwszy od samochodów, skończywszy na zielonej herbacie, powoduje, że firmy chcą zabezpieczyć się pod kątem trwałości przepływu logistyki i wynajmują buforowe powierzchnie magazynowe, a także wdrażają nearshoring, czyli outsourcing procesów i operacji do regionów mniej odległych – wymienia Kolata. 

Z rosnącego popytu korzystają także firmy logistyczne i transportowe. Operator logistyczny Chomar zajmie 15 tys. m kw. w Panattoni Park Wrocław XIII z przeznaczeniem na magazyn i biura. Spółka od 30 lat zajmuje się spedycją, magazynowaniem oraz transportem na terenie całej Europy. Jest jedną z największych firm transportowych na Dolnym Śląsku i należy do grona 100 największych firm transportowych w Polsce. Dysponuje flotą, odnawianą co 3-4 lata.

Nową powierzchnię Chomar przejmie w połowie 2022 r. – Wozimy i przechowujemy m.in. towary branży budowlanej, AGD, farmaceutycznej i spożywczej, pracujemy też dla firm sektora automotive a ich potrzeby magazynowe rosną – tłumaczy prezes zarządu Chomar Rafał Choma. Przed pięciu laty Chomar wynajął pierwsze 1 600 m kw. w jednej z inwestycji Panattoni. 

Logistycy informują o rosnących przewozach drobnicowych. Rohlig Suus Logistics zdecydował się na uruchomienie własnego magazynu przeładunkowego w Kaliszu. Obiekt magazynowy o powierzchni 1000 m kw. rozpoczął działalność na początku listopada. Do tej pory firma działała w tym regionie wykorzystując lokalizacje partnerskie. Nowy oddział będzie przede wszystkim służył do obsługi lokalnych producentów oraz dystrybucji. – Pomysł utworzenia magazynu w tej lokalizacji narodził się ponad 2 lata temu, jednak ze względu na pandemię wstrzymaliśmy się z tym ruchem. Gdy tylko pojawiła się szansa na uruchomienie oddziału w Kaliszu, postanowiliśmy ją wykorzystać. Będziemy przede wszystkim odpowiadali na potrzeby lokalne: dostawy AGD, E-commerce jednocześnie obsługując nadania lokalnych producentów – wyjaśnia Branch Director w Rohlig Suus Logistics Jakub Mikołajczyk. 

Rynek
Jesteśmy w przededniu wielkiej zmiany
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Szynowy
Turcja to nowe Chiny
Morski
OBI: już odebraliśmy towary na święta
Firmy
Własny magazyn AliExpress w Polsce
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Magazyny
Coraz bliżej zeroemisyjnego magazynu