Miliardowe inwestycje w magazyny chłodnicze

Holenderska spółka NewCold wyda w najbliższych latach 700 mln zł na magazyny chłodnicze w Polsce.

Publikacja: 30.06.2023 10:16

Miliardowe inwestycje w magazyny chłodnicze

Foto: NewCold

Wrocławska spółka Atlas Ward wybuduje na zlecenie NewCold magazyn chłodniczy w Modlinie. Obiekt będzie miał 95 tys. miejsc paletowych i w pierwszym etapie nakłady sięgną 112 mln euro. 

Jednocześnie NewCold dwukrotnie powiększa działający do 2015 roku magazyn chłodniczy w Kutnie do ponad 110 tys. miejsc paletowych, kosztem 50 mln euro. Po zakończeniu obu inwestycji latem 2024 roku łączna pojemność magazynów NewCold wzrośnie do 207,2 tys. miejsc paletowych, a powierzchnia do 27 tys. m kw. 

Czytaj więcej

Na której liście spedytorów znajdzie się CPK?

NewCold zaznacza, że wykorzystuje najnowsze technologie, stosując zaawansowana automatyzację. W obiekcie w Modlinie pracować będzie na 5 zmian 90 osób. – Zatrudniamy jedną piątą tego co konkurenci – porównuje założyciel i dyrektor generalny NewCold Bram Hage. Podkreśla, że kontroluje kluczowe technologie mające wpływ na koszty i funkcjonowanie obiektów. – Zatrudniamy 500 programistów, tylko w Rumunii 350 osób pracuje nad kodowaniem automatów, które pracują w naszych magazynach na 3 kontynentach – opisuje Hage. 

Spółka NewCold wykorzystuje także najnowsze technologie chłodnicze i sama produkuje energię elektryczną, w ostatnich latach kupiła panele o mocy 25 MW, a w kolejnym roku podwoi tę wielkość. – Zużywamy o połowę mniej energii od konkurencyjnych magazynów. Inwestujemy w fotowoltaikę i elektrownie gazowe i na bio-gaz. W 2026 roku 80 proc. zużywanej energii będziemy produkować sami, a w Holandii ruszy w przyszłym roku nasz magazyn, który nie będzie podłączony do sieci energetycznej. Zmusił nas do tego brak mocy przyłączeniowej, więc stawiamy pierwszy, samowystarczalny obiekt – wyjaśnia założyciel. 

Zapewnia, że choć model działania spółki jest kapitałochłonny, to inwestycje są bezpieczne. – Mamy długoletnie (ponad 10 lat) umowy z najemcami i dostęp do stosunkowo taniego kapitału – wyjaśnia Hage. W NewCold zaiwestował Westport Capital Partners, który docenił stopę zwrotu. 

Ofertę NewCold docenili także klienci. Pierwszym był Unilever, kolejnym belgijska firma Greenyard, a także polska spółka Nowel. Jest to rodzinna firma piekarnicza rodziny Nowakowskich, która obok nowego obiektu w Modlinie wznosi nową, wartą pół mld zł piekarnię. Pieczone na naturalnych składnikach pieczywo będzie mrożone i wysyłane łącznikiem do magazyny, skąd trafi do odbiorców w Polsce i za granicą. Eksport stanowi 30 proc. obrotów spółki Nowel. 

Czytaj więcej

Sieci drobnicowe bliżej klientów

NewCold specjalizuje się w logistyce składowej, podobnie jak konkurencyjny Pago, który ma 190 tys. miejsc paletowych. W logistyce dystrybucyjnej specjalizuje się Frigo Logistics, które jest w trakcie wartej 200 mln zł rozbudowy obiektów z 45 tys. do 75 tys. miejsc paletowych oraz automatyzacji. 

Rynek
Rynek magazynowy rośnie w tym roku
Rynek
Logistycy najaktywniejsi na rynku magazynowym
Rynek
Nearshoring ląduje w Polsce
Rynek
Rynek magazynowy ma przed sobą dobre lata
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rynek
W magazynach więcej pustostanów