Nadchodzi ożywienie na rynku magazynowym

Firmy doradcze wskazują, że rośnie popyt na magazyny, maleje także tempo wzrostu liczby pustostanów.

Publikacja: 26.08.2024 19:39

Nadchodzi ożywienie na rynku magazynowym

Ideal Idea

Foto: Ideal Idea

W Europie w drugim kwartale b.r. popyt na magazyny wzrósł o 17 proc. w stosunku do pierwszego kwartału tego roku. To pierwsza poprawa od dziewięciu kwartałów. W stosunku do drugiego kwartału 2023 roku poprawa jest 4-procentowa, porównuje raport CBRE. 

Także wzrost odsetka pustostanów spowolnił tempo, które wyniosło 26 pp. i było najniższe od pierwszego kwartału 2023 roku. Sięgnęło 4,3 proc., co – uważają analitycy CBRE – świadczy o stabilizacji oraz równowadze popytu i podaży. 

Maleje podaż nowej powierzchni, rok do roku o 19 proc., jest to piąty kwartał spadków. Powierzchnia w budowie jest o 19 proc. mniejsza niż w drugim kwartale 2023 roku. 

Czytaj więcej

Poczta z Orlenem stawi czoła konkurencji?

Ceny wynajmu rosną wolniej niż dotychczas, dynamika zmalała poniżej 5 proc. (liczone rok do roku) po raz pierwszy od 2021 roku, ale jest nadal dwa razy większa od średniej długookresowej (liczone z ponad 20 lat), wylicza CBRE. 

Ceny w Polsce na stabilnym poziomie

W Polsce ceny pod lupę wzięła firma doradcza Newmark Polska. – Czynsze za najlepsze powierzchnie magazynowe i przemysłowe na głównych rynkach w Polsce na koniec drugiego kwartału 2024 roku pozostały na stosunkowo stabilnym poziomie, co może oznaczać, że największe wzrosty stawek czynszu mamy już za sobą. Nadal w cenie pozostają magazyny oferujące rozwiązania w zakresie energooszczędności i zrównoważonego rozwoju oraz zapewniające komfortowe warunki pracy. Natomiast w lokalizacjach charakteryzujących się stosunkowo wysokim wskaźnikiem pustostanów najemcy mogą liczyć na bardziej atrakcyjne stawki czynszu, jak i pakiety zachęt. Na koniec czerwca 2024 roku najwyższe czynsze odnotowano w Warszawie (strefa I), a także w województwie pomorskim i małopolskim – wymienia dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w firmie doradczej Newmark Polska Jakub Kurek.

Newmark Polska podlicza, że na koniec czerwca bieżącego roku udział powierzchni niewynajętej w całkowitych zasobach wyniósł 8,3 proc., co oznacza wzrost o 0,1 p.p. kwartał do kwartału i o 1,6 p.p. w ujęciu rocznym. Dostępność powierzchni w istniejących budynkach systematycznie rośnie i na koniec drugiego kwartału wyniosła prawie 2,8 mln mkw. w porównaniu z niemal 898 000 mkw. w inwestycjach będących w trakcie realizacji. 

Całkowity powierzchnia wynajęta w drugim kwartale 2024 roku wyniosła ponad 1,76 mln mkw., co oznacza wzrost o ponad 84 proc. kwartał do kwartału i o prawie 70 proc. rok do roku. Jest to też piąty najwyższy poziom aktywności najemców w ujęciu kwartalnym odnotowany na polskim rynku magazynowym od początku prowadzenia statystyk. W pierwszej połowie 2024 roku najemcy wynajęli łącznie ponad 2,72 mln mkw., tj. o 22,7 proc. więcej niż rok wcześniej. – W strukturze transakcji zawartych w pierwszej połowie 2024 r. dominowały nowe umowy najmu (54 proc.). Renegocjacje stanowiły 39 proc. całkowitego popytu, a pozostałe 7 proc. przypadło na ekspansje. Warto również dodać, że w tym czasie najemcy wynajęli łącznie 106 600 mkw. na podstawie umów zawieranych na krótszy okres (do jednego roku) – podkreśla dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska Agnieszka Giermakowska. 

Mniej nowych magazynów

W pierwszej połowie 2024 roku deweloperzy oddali do użytkowania niemal 1,64 mln mkw. nowej powierzchni, przy czym nowa podaż rozkładała się prawie równomiernie na pierwszy (52 proc.) i drugi kwartał (48 proc.). 

Czytaj więcej

Rejestracja zezwoleń obowiązkowa

Na koniec czerwca 2024 r. w budowie pozostawało w Polsce prawie 1,99 mln mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej, tj. o 14,5 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2024 roku i o prawie 7 proc. mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. – Ostatni raz wolumen poniżej 2 mln mkw. powierzchni w budowie odnotowano w Polsce w trzecim kwartale 2020 roku, co świadczy o tym, że deweloperzy nadal zachowują ostrożność przy rozpoczynaniu nowych inwestycji magazynowych. Najwięcej nowych magazynów od kilku kwartałów powstaje na sześciu największych rynkach w kraju, na które przypada prawie 90% realizowanych inwestycji, przy czym tylko na trzech z nich ilość powierzchni w budowie przekracza 300 000 mkw. Regionami o największej aktywności deweloperskiej są Dolny Śląsk, Mazowsze i Polska Centralna – dodaje Kurek.

Analitycy CBRE uważają, że Polska może być jednym z głównych beneficjentów ożywienia na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie. Jak wynika z raportu CBRE, znalazła się na trzecim miejscu (za Wielką Brytanią i Niemcami) w zestawieniu krajów, w których inwestorzy oczekują najwyższego zwrotu z inwestycji.

Rynek
Nawet spowolnienie nie zdetronizowało Polski
Rynek
REITy napędzą rynek magazynowy
Rynek
Tańszy pieniądz rozrusza rynek magazynowy
Rynek
Logistycy pierwsi do inwestycji
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Rynek
Bezpieczne inwestycje funduszy w mroźnie
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką