PKP Energetyka jest integratorem i koordynatorem powołanego dwa lata temu Programu Zielona Kolej. Celem jest osiągnięcie przez przewoźników kolejowych w 2030 roku 85-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych. Do programu przystąpiło już czterech przewoźników, a 22 września, podczas targów TRAKO, kolejnych dwóch.
Każdy z nich wyznacza indywidulaną ścieżkę dojścia do celu, zaś PKP Energetyka kontraktuje pozyskanie energii dla kolei. Energia na potrzeby sektora kolejowego będzie wytwarzana w odnawialnych źródłach energii: farmach fotowoltaicznych i wiatrowych. – Mamy pokaźną listę chętnych gotowych budować je na nasze potrzeby. Jesteśmy na etapie ustalania szczegółów i mamy model działania dla inwestorów. Oferujemy gwarancję długoterminowego odbioru energii – opisuje członek zarządu PKP Energetyka Leszek Hołda.
Zgodnie z rolą integratora podaży z popytem PKP Energetyka działa w obu tych obszarach.
Dzięki programowi Zielona Kolej przewozy kolei mogą wzrosnąć o 12 proc. – Efektem realizacji Programu Zielona Kolej będzie nie tylko ograniczenie emisji dwutlenku węgla, ale także zwiększenie popularności kolei i jej wykorzystania w systemie transportowym naszego kraju. Klient – zarówno pasażer, jak i biznes – jest bowiem coraz bardziej świadomy ekologicznie i w swoich wyborach coraz częściej zwraca uwagę na wpływ transportu na środowisko naturalne. A jak wynika z ostatnich badań Fundacji ProKolej, znaczenie tego kryterium będzie rosło – podkreśla Leszek Hołda.