Ładowarki pilnie poszukiwane

Nadchodząca elektryfikacja transportu rozruszała produkcję ładowarek.

Jednym z liderów europejskiego rynku dużych ładowarek dla autobusów, a w przyszłości także ciężarówek, jest zielonogórska Ekoenergetyka. Firma zamknęła 2020 rok z przychodami przekraczającymi 100 mln zł, o ponad 45 proc. większymi niż rok wcześniej. Zatrudnienie wzrosło o 38 proc. do blisko 400 osób.

Czytaj więcej w: Infrastruktura gotowa na elektryczne ciężarówki

Ponad połowa pracowników firmy to inżynierowie. W grudniu członkiem zarządu został Michał Pikuła, wcześniej odpowiedzialny za projektowanie elektrycznych autobusów Solarisa.

Ekoenergetyka wyda do 2022 roku 120 mln zł na obiekty badawcze i produkcyjne w Zielonej Górze. Fot. Ekoenergetyka

Spółka zakończyła właśnie rozbudowę centrum badawczo-rozwojowego – Centrum Nowoczesnych Technologii w Transporcie Elektrycznym. Będą w nim rozwijane stosowane w ładowarkach rozwiązania mechaniczne, energoelektroniczne oraz prowadzona optymalizacja konstrukcji.

Czytaj więcej w: Diesle znikną ze sprzedaży

Centrum pozwoli także rozwijać kompetencje testowe, dzięki którym spółka będzie mogła uzyskać akredytację. Jednocześnie kończy się budowa centrum badawczo-rozwojowego technologii wodorowych w transporcie. Łącznie do 2022 roku Ekoenergetyka na budowę nowych obiektów badawczo-rozwojowych i produkcyjnych przeznaczyła 120 mln zł.

W 2020 roku spółka wyprodukowała blisko 700 stacji ładowania, wygrała 68 przetargów na łączną kwotę 75 mln złotych i poszerzyła obszar działania do 16 państw. Zrealizowała kilka wyjątkowych kontraktów, w tym 100 stacji szybkiego ładowania Axon dla PKN Orlen, 272 urządzenia o łącznej mocy 24,5 MW dla Régie Autonome des Transports Parisiens (RATP), tworzenie infrastruktury ładowania w jednym z największych projektów wymiany taboru autobusowego na elektryczny w Europie – dla MZA Warszawa, zakończenie projektu dla MZK Zielona Góra i kilku miast w całej Polsce oraz kontrakt z GDDKiA na nowe stacje szybkiego ładowania przy autostradach A1 i A2.

Czytaj więcej w: Ciężarówki wyprzedane do lata

Ekoenergetyka rozpoczęła rozbudowę linii produkcyjnej, dzięki czemu będzie mogła bardziej elastycznie odpowiadać na potrzeby klientów. Spółka podpisała też umowę na wynajem nowych powierzchni biurowych w Katowicach, gdzie firma rozpocznie działalność operacyjną w maju.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dostawczy Melex za 100 tys. zł

Najszybszy i najcięższy Melex w historii trafi do sprzedaży na początku przyszłego roku. Na ...

Ruch pojazdów ciężkich wrócił do normy

Jedynie ruch samochodów osobowych jest o jedną siódmą mniejszy od normalnego. Od 1 do ...

Wielton wstrzymał produkcję w Wielkiej Brytanii i we Włoszech

Zarząd Grupy Wielton 27 marca podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji w fabryce Lawrence ...

Ruch ciężarówek zmalał o jedną piątą

Na polskich drogach o ponad 20 proc. spadł ruch samochodów ciężarowych. Przewidywane dalsze spadki. ...

Projekty komercyjne: co powstaje w SSE

Firmy nie zawsze chcą być właścicielami hal produkcyjnych czy biur w specjalnych strefach ekonomicznych. ...

E-commerce, czyli branża wielu możliwości

Sytuacja gospodarcza zwiększa zainteresowanie zakupami on-line w wielu branżach, a elastyczność dostaw i komfort ...