Francuzi wypróbują elektryczne ciężarówki

Miasta elektryfikują floty ciężarówek i autobusów.

Renault, Scania i Volvo planują w tym roku rozpocząć sprzedaż elektrycznych ciężarówek w Polsce. Pierwsze dostawy w Europie Zachodniej już miały miejsce, a konkurencja poza Mitsubishi Canterem powiększy się m.in. o spółkę Volta Trucks.

Czytaj więcej w: Przewoźnicy przesiądą się na elektryczne ciężarówki

Przygotowała ona 16-tonowy, elektryczny pojazd dystrybucyjny Volta Zero. Samochód o zasięgu 150-200 km miał premierę 15 lutego w Paryżu. Miejsce prezentacji nie zostało wybrane przypadkowo – Paryż, podobnie jak pozostałe francuskie miasta mające ponad 150 tys. mieszkańców, od 2024 roku nie będzie mógł rejestrować ciężarówek z silnikami spalinowymi.

Czytaj więcej w: Diesle znikną ze sprzedaży

Francuski rząd oferuje dopłaty sięgające 50 tys. euro do bezemisyjnych pojazdów. Brytyjski rząd ogłosił zakaz rejestracji spalinowych pojazdów do 2030 roku i na wsparcie elektryfikacji flot przeznaczył 2,8 mld funtów.

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA uzgodniło, że wszystkie nowe ciężarówki sprzedawane w UE będą bezemisyjne. Podkreśla jednak, że za tym musi nadążać rozwój infrastruktury.

Czytaj więcej w: W przyszłym roku ostre podwyżki paliwa w Niemczech i Luksemburgu

To ogromne zadanie, bo na razie nikt nie ma pomysłu w jaki sposób ładować akumulatory. Problem jest szczególnie duży dla samochodów dalekodystansowych. Modele miejskie mogą być ładowane z urządzeń w bazach i przy magazynach.

Na 6,2 mln zarejestrowanych w Unii ciężarówek, 98 proc. napędzanych jest silnikami wysokoprężnymi. Zaledwie 2,3 tys. to pojazdy bezemisyjne.

Czytaj więcej w: Infrastruktura gotowa na elektryczne ciężarówki

W Polsce rząd wprowadza elektryfikację flot zaczynając od autobusów miejskich. Warszawa ma trzecią największą flotę e-busów (po Moskwie i Londynie), liczącą 161 pojazdów. Jest to 11,5 proc. całego taboru spółki. W latach 2024-25 MZA zamierza dokupić 100 autobusów elektrycznych i 10 wodorowych. MZA nie ma planów zakupu autobusów z napędem wysokoprężnym.

Ministerstwo Klimatu planuje, że w 2025 roku w Polsce będzie zarejestrowanych 500 wodorowych autobusów i 3 razy tyle w 2030 roku, przy nakładach przekraczających 4,3 mld zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amazon: możemy wydrukować nawet jedną książkę

Marian Sepesi, dyrektor regionalny Amazon ds. operacji, opowiada o działalności firmy w Polsce. Na ...

Pyrrusowe zwycięstwo Poczty nad InPostem

Po wycofaniu się prywatnego operatora z rynku listów Poczta odzyskała monopol. I wpadła w ...

Rekordowe półrocze Wieltonu

Wielton podsumował pierwszą połowę roku, ale druga będzie znacznie trudniejsza. W pierwszej połowie roku ...

Autokary podbierają pasażerów kolei

Konkurencja w dalekobieżnych przewozach autobusowych wymusza spadek cen, lepszą ofertę i poprawę komfortu podróżowania. ...

InPost uruchamia sieć sortowni

Kierowana przez znanego biznesmena Rafała Brzoskę spółka kurierska rośnie w siłę. Firma, w którą ...

Pesa ma nowego dyrektora sprzedaży

Rada Nadzorcza Pesa Bydgoszcz przyjęła rezygnację Sławomira Piątka, dotychczasowego członka zarządu odpowiedzialnego za sprzedaż ...