Europa testuje pociągi wodorowe

Europejskie koleje próbują wodorowe pociągi. Wkrótce ruszy ich seryjna produkcja.

Po Niemczech, które w Dolnej Saksonii od jesieni 2018 roku testowały pociągi wodorowe Alstom Coradia iLint. Przewoźnik zamówił 14 takich pociągów, a w przyszłym roku otrzyma stacjonarną stację tankowania wodoru. Także Holandia zakończyła próby tych wodorowych pociągów. Pociąg wodorowy Coradia iLint kursował na 65-kilometrowej trasie między Groningen i Leeuwarden w północno zachodniej części kraju.

Czytaj więcej w: Przewoźnicy porażeni prądem

Baterie stosowane w tych pociągach zapewniają energię także dla systemów pokładowych, jak oświetlenie i klimatyzacja, ale ich głównym zadaniem jest napęd. Energia elektryczna wytwarzana w trakcie hamowania jest magazynowana i trafia do silników elektrycznych podczas przyspieszania. Każdy pociąg Coradia iLint jest wyposażony w dwa pakiety baterii, o łącznej pojemności 220 kWh.

Czytaj więcej w: Przewoźnicy sięgają po elektryczne ciężarówki

Do kręgu testujących pociągi Coradia iLint dołączyła tej jesieni także Austria, gdzie wcześniej na wąskich torach w Zillertal testowano szwajcarskie Stadlery z ogniwem paliwowym.
Szwajcarski pociąg wodorowy Stadler Flirt H2 będzie najpierw w użytku za oceanem, ponieważ stan Kalifornia skorzystał jako pierwszy przewoźnik w USA z możliwości zakupu pociągu wodorowego.

Czytaj więcej w: Austriackie Koleje testują pociągi wodorowe

Natomiast Brytyjczycy zdecydowali się na testy alternatywnego napędu wodorowego badawczej konstrukcji. Przygotowany przez Birmingham Centre for Railway Research and Education hybrydowy pociąg płynnie zmienia napęd z trakcyjnej energii elektrycznej na ogniwo paliwowe. HydroFlex korzysta z ogniw kanadyjskiej firmy Ballard Power Systems.

Do budowy pociągów wodorowych przygotowuje się także Pesa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

InPost z Empikiem ruszają z darmową dostawą

InPost – operator logistyczny, w którego zainwestował jeden z największych amerykańskich funduszy inwestycyjnych, Advent ...

Drobnica ratuje przewozy z Chin

Materiał powstał we współpracy z DHL Global Forwarding Przewozy drobnicowe są w najbliższych tygodniach ...

Loi Macron to francuski protekcjonizm, który bije w polskie firmy transportowe i rozsadza Unię Europejską

Francuski protekcjonizm ogranicza swobodę świadczenia usług i rozsadza Unię Europejską – skarżą się polskie ...

DCT bierze kurs na południe

Gdański terminal głębokowodny liczy na klientów z Czech i Słowacji. Od kilku lat terminal ...

DB Schenker otworzy nowy terminal na Lubelszczyźnie

Nowy, ekologiczny terminal rozpocznie działalność w IV kwartale 2020 roku. DB Schenker przeniesie oddział z Lublina do ...

Koncentrujemy działalność na pięciu głównych rynkach

Wiceprezes i szef regionu Europy Środkowej Prologis Paweł Sapek ocenia minione półrocze, które było ...