Drony strzegą portu w Gdyni

Bezzałogowe statki powietrzne skontrolują czystość spalin wchodzących do portu statków.

 

Zarząd Morskiego Portu Gdynia stworzył kompletne i zintegrowane środowisko testowe dronów. W ramach projektu badawczo-rozwojowego pod nazwą „Lotniczy System Monitoringu”, w gdyńskiej firmie Pelixar powstał wielowirnikowiec w układzie X8 przystosowany do pracy w bardzo trudnych warunkach portowych: silnego wiatru, dużego zasolenia powietrza oraz zakłóceń w komunikacji dron-operator.

Czytaj więcej w: Drony walczą z pandemią

Dron został  wyposażony w kamerę z zoomem, która posłuży do obserwacji terenów Portu Gdynia na potrzeby bezpieczeństwa, a korzystając z czujników zanieczyszczenia powietrza sprawdzi statki wchodzące do portu.

Próby drona produkcji gdyńskiej firmy Pelixar potrwają do końca roku. Fot. Port Gdynia

– Niezwykle ważnym elementem jest wyposażenie naszego drona w nadajnik ADS-B dzięki, któremu jest widoczny dla lotnictwa załogowego oraz wież kontroli ruchu lotniczego. Powyższe elementy wyraźnie pokazują, że niezawodność oraz bezpieczeństwo były podstawowymi założeniami budowanej w ramach projektu platformy. Zgodnie z założeniami projekt nie kończy się na dzisiejszym odbiorze drona. Do końca roku BSP będzie uczestniczył w testach prowadzonych wg dedykowanych scenariuszy z zakresu akcji ratowniczo – gaśniczych oraz ochrony środowiska – wymienia prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Adam Meller.

Czytaj więcej w: Volocopter z Schenkerem chcą szybciej wdrożyć towarowe drony

Dron został wyposażony także w autorski system transportowy firmy PELIXAR umożliwiający szybki załadunek, transport i zrzut małych paczek z portu prosto na statki czekające na redzie lub odwrotnie. Technologia, która została użyta do budowy drona umożliwia oddalenie się urządzenia nawet do 2 kilometrów od osoby sterującej.

Czytaj więcej w: Za 3 lata ruszą w Polsce masowe usługi transportu dronami

ZMPG S.A. podpisał porozumienie o współpracy w ramach programu Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD), który wspiera testowanie i standaryzację technologii dronowych w zastosowaniach specjalistycznych i jest platformą umożliwiającą wymianę doświadczeń z podmiotami pracującymi na rzecz środowiska bezzałogowych statków powietrznych w Polsce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Największe targi logistyczne w naszym regionie Europy

Już za 5 listopada rozpoczną się VII Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki, gdzie będzie ...

Znów rosną przewozy intermodalne z polskich portów

Operatorzy intermodalni zanotują bardzo dobry rok. Rozbudowują połączenia i terminale. Urzędu Transportu Kolejowego podał, ...

Pakiet Mobilności już za miesiąc

Wszystko wskazuje na to, że Pakiet Mobilności uda się uchwalić do 26 listopada, czyli ...

Duńczycy rzucają wyzwanie InPostowi

Spółka SwipBox, która z Pocztą Polską rozwija sieć urządzeń do odbioru paczek wewnątrz budynków, ...

Koronawirus zmorą doręczycieli przesyłek w Stanach

Kurierzy dostarczający przesyłki są na pierwszej linii frontu. Joseph Alvarado miał jednego dnia 153 ...

Bogusław Liberadzki: Będę zabiegał, żeby nie było upoważnienia do trilogu

Jednym z wyzwań, przed jakimi stoi branża TSL, jest Pakiet Mobilności. Relację ze stanu ...