Poczta Polska buduje cyfrowy model sieci logistycznej

Operator ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie i Politechniką Warszawską stworzył Konsorcjum Naukowo-Badawcze, którego celem jest opracowanie modelu symulacyjno-optymalizacyjnego do zarządzania procesami logistycznymi.

Sieć logistyczna firmy to wielopoziomowa, złożona struktura, obsługująca jednocześnie wiele strumieni przesyłek. Jej przebudowa i dostosowanie do wymogów walki rynkowej wymaga zmian. Potrzebne jest narzędzie do optymalizacji tak dużego i złożonego systemu. Dostarczone w ramach projektu narzędzie pomoże w planowaniu i optymalizacji strategicznej sieci punktowej i taktycznej sieci liniowej (stałe połączenia transportowe: krajowe i lokalne), optymalizacji obsługi strumieni przesyłek, możliwości inwestycji, zagrożeń płynności funkcjonowania logistyki itp.

Czytaj więcej w: Unia przygotowuje dla przedsiębiorców uproszczenia w rejestracji

Obecne mechanizmy są przeznaczone dla prostszych struktur transportowych. – Tak zaawansowane innowacyjne narzędzie pomoże nam poprawić efektywność zarządzania logistyką, a w efekcie lepiej realizować cele strategiczne – tłumaczy wiceprezes zarządu Poczty Polskiej odpowiadający za logistykę Andrzej Bodziony.

Czytaj więcej w: Kto odpowie za szkody autonomicznych aut?

Za 3-4 miesiące, specjaliści mają zakończyć pierwszy etap projektu, na podstawie informacji i danych przekazywanych przez Pocztę Polską. Opracują matematyczny język opisujący działanie sieci logistycznej oraz algorytmy optymalizacji komunikacji międzywęzłowej oraz punktów sieci logistycznej.

W następnych etapach na podstawie zdefiniowanych założeń zostanie opracowany prototyp oprogramowania, które umożliwi symulację systemu logistycznego Poczty Polskiej i jego optymalizację, zgodnie z przyjętymi scenariuszami. Wdrożenie narzędzia przyczyni się nie tylko do poprawy pozycji konkurencyjnej Poczty, ale także pomoże obniżyć koszty logistyki pocztowej.

Czytaj więcej w: Drony strzegą portu w Gdyni

Narzędzie będzie wsparciem dla planowania sieci i połączeń w przyszłości, w szczególności – reagowania na zmiany w strukturze obsługiwanych produktów (zwiększająca się liczba produktów KEP) i, na obecnym etapie, nie jest powiązane z obecnie realizowanymi inwestycjami.

– Kwestia lokalizacji nowych obiektów oraz sposobu ich nabycia jest już częściowo określona, lecz z racji wielkości przedsięwzięcia w trakcie realizacji będą dokonywane konieczne aktualizacje, również z wykorzystaniem narzędzia wypracowanego przez Konsorcjum Naukowo-Badawcze – zaznacza rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek.

Konsorcjum zakończy pracę 31 sierpnia 2022 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pod brytyjskimi Lidlami stanęły paczkomaty InPostu

Kurierska spółka Rafała Brzoski rośnie za granicą. W Wielkiej Brytanii operator postawił właśnie 24 ...

Hakerzy atakują koncerny logistyczne

Tylko w ubiegłym tygodniu ofiarami hakerskich ataków padły IMO, CMA-CGM i Gefco.   Cyberataki ...

Niemcy wypowiedzieli wojnę handlową

Niemiecka regulacja uderza w podstawy Unii Europejskiej. Jestem za natychmiastowym zniesieniem obowiązku stosowania płacy ...

W Małaszewiczach przeładunki kontenerów z Chin biją rekordy

Planowane nowe inwestycje, reaktywowane połączenia i elektroniczne dokumenty. W ostatnim miesiącu spółka Adampol na ...

Miliardowe przychody kurierów

Polski rynek KEP rośnie dwa razy szybciej od światowego i w przyszłym roku jego ...

PGNiG zbuduje sieć stacji LNG

Pierwsza inwestycja w stacje w północno-wschodniej Polsce. Spółki PGNiG Obrót Detaliczny i Zakłady Produkcji ...