W Polsce jest 4 tys. km dróg szybkiego ruchu

Program drogowy na półmetku

7 listopada GDDKiA oddała do ruchu obwodnicę Szczecinka o długości 12 km w ciągu drogi ekspresowej S11. Nowa trasa usprawni przejazd na ważnej drodze S11 łączącej Pomorze z Wielkopolską i Śląskiem. Oddanie tej drogi oznacza przekroczenie bariery 4000 km autostrad i dróg ekspresowych będących w użytkowaniu w naszym kraju.

Docelowa sieć dróg ekspresowych i autostrad ma wynosić ponad 8000 kilometrów. GDDKiA przewiduje, że w najbliższych 2-3 latach powinna przekroczyć barierę 5000 km. W realizacji jest około 1100 km dróg, a w przetargach kolejne blisko 350 km. Dalsze odcinki objęte są różnymi etapami prac przygotowawczych.

Mapa dróg szybkiego ruchu, stan na 7 listopada 2019.

Obwodnica Szczecinka jest fragmentem przyszłej drogi ekspresowej S11, która połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z A1 na Śląsku. Szczecinek dołączył do Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego, które mają już obwodnicę na S11. Od października tego roku gotowy jest wspólny przebieg dróg S6 i S11 między Kołobrzegiem i Koszalinem, a w realizacji jest obwodnica Kępna i Olesna. W przetargu na zaprojektowanie i budowę są odcinki łączące Koszalin z Bobolicami. – Pozostałe fragmenty tej trasy objęte są pracami przygotowawczymi i będą sukcesywnie realizowane w kolejnych latach – wyjaśnia rzecznik GDDKiA Jan Krynicki.

W Europie Zachodniej w latach 60 i 70, w czasie największego natężenia prac budowalnych, przybywało rocznie w każdym z krajów po 100-200 km autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Port w Świnoujściu

Półtora miliarda na kolejowe inwestycje w portach Szczecin-Świnoujście

Ponad 1,5 mld zł ma kosztować poprawa dostępu kolejowego do portów w Szczecinie i ...

Wodorowe Hyundaie podbiją Szwajcarię

Już wkrótce flota pięćdziesięciu napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi ciężarówek Hyundai H2Xcient wyjedzie na drogi ...

Prom Nova Star

Polska Żegluga Bałtycka odnawia flotę

W 2018 r. kołobrzeski armator promowy Polferries odnotował wzrost przewozów ładunków aż o 33 ...

TRAKO 2019 | Strategiczna rola logistyki

Według PKP Cargo dobrze zaprojektowana logistyka przyspieszy rozwój kraju i zwiększy efektywność inwestycji infrastrukturalnych. ...

Hub transportowy Europy

Import koleją z Chin, rozwój e-handlu oraz budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego sprawiają, że coraz ...

Odszkodowania za zmowę cenową

Ostatni dzwonek dla przewoźników, którzy chcą wnieść pozew o odszkodowanie za zawyżone ceny samochodów ...