W Polsce jest 4 tys. km dróg szybkiego ruchu

Program drogowy na półmetku

7 listopada GDDKiA oddała do ruchu obwodnicę Szczecinka o długości 12 km w ciągu drogi ekspresowej S11. Nowa trasa usprawni przejazd na ważnej drodze S11 łączącej Pomorze z Wielkopolską i Śląskiem. Oddanie tej drogi oznacza przekroczenie bariery 4000 km autostrad i dróg ekspresowych będących w użytkowaniu w naszym kraju.

Docelowa sieć dróg ekspresowych i autostrad ma wynosić ponad 8000 kilometrów. GDDKiA przewiduje, że w najbliższych 2-3 latach powinna przekroczyć barierę 5000 km. W realizacji jest około 1100 km dróg, a w przetargach kolejne blisko 350 km. Dalsze odcinki objęte są różnymi etapami prac przygotowawczych.

Mapa dróg szybkiego ruchu, stan na 7 listopada 2019.

Obwodnica Szczecinka jest fragmentem przyszłej drogi ekspresowej S11, która połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z A1 na Śląsku. Szczecinek dołączył do Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego, które mają już obwodnicę na S11. Od października tego roku gotowy jest wspólny przebieg dróg S6 i S11 między Kołobrzegiem i Koszalinem, a w realizacji jest obwodnica Kępna i Olesna. W przetargu na zaprojektowanie i budowę są odcinki łączące Koszalin z Bobolicami. – Pozostałe fragmenty tej trasy objęte są pracami przygotowawczymi i będą sukcesywnie realizowane w kolejnych latach – wyjaśnia rzecznik GDDKiA Jan Krynicki.

W Europie Zachodniej w latach 60 i 70, w czasie największego natężenia prac budowalnych, przybywało rocznie w każdym z krajów po 100-200 km autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Paczka w trzy minuty

Prezes zarządu DHL Parcel Polska Agnieszka Świerszcz opowiada o nowych technologiach i digitalizacji w ...

Konsolidacja wśród dostawców usług TMS

W połowie grudnia Grupa Inelo kupiła pakiet większościowy spółki Marcos BIS, specjalizującej się w ...

Myto po przejęciu: taniej czy drożej?

NIK zarzuca wzrost kosztów obsługi systemu viaTOLL, a GITD wskazuje, że Izba w swoich ...

Unijna pomoc dla przedsiębiorców

Komisja Europejska przygotowała fundusz pomocy dla przedsiębiorców ponoszących straty przez epidemię. KE zamierza łagodzić ...

Turcja pozostanie zamknięta dla polskich ciężarówek

Turcja nie usunie Polski z listy zakazującej wjazdu. MSZ poinformowało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, ...

Prezes Ruchu: Walczymy o przetrwanie

15 kwietnia wierzyciele Ruchu przesądzą o jego przetrwaniu bądź upadku – mówi Miłosz Szulc, ...