Toyota buduje wodorowy pociąg

Prace nad nowym pociągiem z napędem wodorowo-elektrycznym rozpoczynają się w Japonii.

Toyota poinformowała w piątek, że wspólnie z Hitachi oraz Japan Railway Company (JR East) przygotowuje prototyp hybrydowego pojazdu. Będzie on zasilany bateriami oraz ogniwami paliwowymi. Ma się nazywać Hybari (HYdrogen-HYBrid Advanced Rail vehicle for Innovation (wodorowo-hybrydowy zaawansowany pojazd szynowy dla innowacji).

Czytaj więcej w: Siemens Energy i Siemens Mobility pracują nad pociągiem wodorowym

Hybrydowy pociąg będzie się składał z dwóch wagonów, w których podwoziach umieszczone zostaną elementy układu napędowego. Źródłem energii będzie wodór magazynowany w wysokociśnieniowych zbiornikach (700 atmosfer) opracowanych przez Toyotę. Stamtąd trafi do zestawu czterech, 60-kilowatowych ogniw paliwowych produkcji Toyoty, gdzie wskutek reakcji z tlenem z powietrza wytworzy się prąd oraz para wodna. Energia elektryczna popłynie bezpośrednio do silników, ale również do baterii (dwie po 120 kWh), które będą magazynować także energię odzyskiwaną podczas hamowania. Hybrydowy system zaprojektuje i wykona Hitachi.

Czytaj więcej w: Europa testuje pociągi wodorowe

Pociąg (na razie w fazie prototypu) ma rozpędzać się do 100 km/h, a na jednym tankowaniu przejedzie 140 kilometrów. Testy rozpoczną się wiosną 2022 r. na lokalnych trasach wokół Jokohamy i Kawasaki. Hybari będzie kursował na tych liniach, gdzie obecnie nie ma trakcji i jeżdżą tam lokomotywy z napędem spalinowym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elastyczne metry niedaleko lotniska

Ogólnopolski deweloper 7R zdecydował się na joint venture z MF Capital i DIL Polska ...

DB Schenker otworzy nowy terminal na Lubelszczyźnie

Nowy, ekologiczny terminal rozpocznie działalność w IV kwartale 2020 roku. DB Schenker przeniesie oddział z Lublina do ...

Intermarche chce być jak McDonald’s

Sieć supermarketów Grupy Muszkieterów w Polsce stawia na rozwój usług e-commerce. Firma chce, by ...

Zimowy rekord PKP Intercity

PKP Intercity przewiozło w ferie ponad 5 milionów pasażerów, o 14 proc. (600 tys.) ...

Berlin zablokowany przez ciężarówki. Firmy chcą zakazu kabotażu

W Berlinie zakończył się protest lokalnych przewoźników, chcących zakazu kabotażu. Kawalkada ciężarówek przejechała przed ...

Zabytki podróżują na kołach

Ładunki z Muzeum Narodowego o najwyższej wartości historycznej i materialnej dla Polski będą podróżować ...